Březen 2020

Dům fúrií - Madeleine Roux

29. března 2020 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Jota
Počet stran - 388

Louisa Dittonová je osamělá a plachá. Poté, co utekla ze školy, kde byly kruté tresty na denním pořádku, je nadšená, když se seznámí se starou ženou, která jí nabídne místo pokojské v penzionu. Brzy po příjezdu do Coldthistle House si však Louisa začne uvědomovat, že záhadný majitel penzionu, pan Morningside, poskytuje svým hostům mnohem víc než jen ubytování. Ve skutečnosti je tento dům místem soudu a pan Morningside a jeho zaměstnanci vykonávají nad hosty svou vlastní temnou verzi spravedlnosti. Nad hosty, jejichž hříchy považují za neodčinitelné. Louisa se začne bát o mladého muže jménem Lee, který se svou neobyčejnou laskavostí od ostatních hostů výrazně odlišuje. Louisa si uvědomuje, že je možná na ní, aby ho před tak hrozivým koncem uchránila. Ale jak může Louisa vědět, komu v tomto domě plném klamu a lží věřit?


Jak jistě víte, tak duchařské příběhy mám moc ráda. Od autorky jsem četla Asylum, ale to mě tehdy příliš nenadchlo, proto jsem se rozhodla dát autorce ještě jednu šanci a to s knihou Dům fúrií, která si podle recenzí vede lépe než zmíněné Asylum. Zaujala mě už obálka knihy, která je opravdu zajímavá a už teď můžu prozradit, že i příběh samotný mě velmi překvapil.

Hlavní hrdinka Louisa mi byla sympatická. Sledujeme její cestu z ulice, kde si vydělávala věštěním z ruky, až po nenadálou událost, kdy jí tajemná dáma odveze do sídla Coldhistle House, kde bude pracovat jako služebná. Toto sídlo je tajemné, na stěnách jsou zlověstné obrazy, u kterých máte pocit, že Vás sledují. Sám majitel sídla je podivín, ze kterého má však služebnictvo velký respekt.

Dům fúrií mě hodně překvapil. Nečekala jsem horor, kde si strachy budu kousat nehty, ale musím přiznat, že pár scén bylo opravdu povedených. Jedná se o takový temný gotický román, to je přesný výraz pro tuto knihu. Celý příběh je hodně čtivý, ale zároveň se jím nese taková ponurá, znepokojující atmosféra, která Vás prostě nutí číst dál, protože chcete vědět, jak to celé dopadne.

Celá kniha je doprovázena černobílými fotografiemi, které krásně dotváří atmosféru příběhu. Také se mi líbily úryvky z knihy Vzácné mýty a legendy, což jsou objevy právě majitele tajemného sídla Coldhistle House a byly velmi povedeným oživením knihy. K těmto úryvkům nechybí ilustrace, které Vám dotváří představu, o bytostech či jevech, jenž jsou ve Vzácných mýtech a legendách popsány.

Jediné, co bych knize vytkla je trošku pomalejší rozjezd. Je pravda, že než se dostanete k nějaké akci, pár desítek stran Vám to zabere. Některé scény by si za mě zasloužily trošku lépe propracovat a rozvinou, ale zase to pro mě nebyl nějaký béčkový horor.

Dům fúrií rozhodně stojí za Vaši pozornost. Kniha je vhodná i pro mladší čtenáře. Zároveň pokud máte rádi tajemná sídla a napětí a záhadné bytosti, přijdete si také na své. Ačkoliv má kniha téměř 400 stran, určitě se nebojte, díky fotografiím a ilustracím Vám bude čtení opravdu ubíhat.

Za knihu Dům fúrií moc děkuji nakladatelství Jota a zakoupit ji můžete ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5 *.

Rose Madder - Stephen King

25. března 2020 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 424

Příběh mladé ženy Rose, provdané za sadistického policistu-detektiva, který s ní nesmírně brutálně zachází. Jednoho dne se Rose rozhodne od svého muže utéct a začít nový život. V malém antikvariátu spatří podivný obraz starověké kněžky v růžovém rouchu na pozadí pohanského chrámu. Při pohledu na obraz pocítí zvláštní, silné pohnutí a rozhodne se ho koupit. Když jej doma pověsí na zeď, obraz se stane branou do tajemného světa...


Domácí násilí je téma, které je v knihách zpracováváno poměrně často. Že na takové téma narazím v jedné z knih Stephena Kinga, pro mě bylo opravdu překvapením. Abych pravdu řekla, knihu Rose Madder jsem od autora doposud neznala. A opět musím pochválit krásnou obálku knihy, která se mi moc líbí.

Rose je obyčejná žena, která nemá štěstí. Již několik let žije se svým tyranským manželem, který nad ní chce mít absolutní moc, peskuje ji za každou drobnost a také ji bije. Bití nabírá na intenzitě a Rose několikrát skončí v nemocnici a dokonce i potratí. Proč tedy Rose manžela neudá? Její manžel je totiž policejní detektiv a je jí jasné, že by jí nikdo nevěřil, v čemž ji utvrzuje i násilník Norman. Jednoho dne Rose sebere veškerou odvahu a rozhodne se utéct. Vše se zdá ideální, jenže Norman je Rose na stopě a chce ji dostat za každou cenu. Což se mu podaří, ale Rose má tajemný obraz…

Rose Madder pro mě nebyla typickou Kingovou knihou. Působila na mě spíš jako thriller a zhruba od poloviny pro mě měla až fantasy prvky. Na Kingovy poměry je tohle rozhodně jedna z těch svižných knih. Některé knihy autora mají pomalejší rozjezd, což o Rose Madder nemohu vůbec tvrdit. Přijde mi, že zde má příběh od začátku spád.

Počítejte s tím, že domácí násilí je zde popsáno dost dopodrobna a King Vás nemá v úmyslu ušetřit detailů. Takže pokud jste slabší povahy a násilí v knihách nemáte rádi, tohle pro Vás nebude pravá volba. Zároveň ale milovníci thrillerů si přijdou na své, protože příběh je napínavý a postava násilnického Normana je zde vylíčena opravdu bravurně.

Jediné, co bych knize vytkla je to, že druhá polovina knihy pro mě trošku ztratila spád a začala být chvilkami až moc snová a plná fantazií a chvilkami to na mě působilo už monotónně.

Rose Madder je skvělý knižní kousek, který by si rozhodně zasloužil být více v povědomí čtenářů. Na své si zde přijdou i milovníci mytologie, což je v Kingových knihách neobvyklý prvek. Knihu určitě mohu jen doporučit a pokud nevíte, co zrovna teď číst, Rose Madder bude skvělou volbou.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Beta a knihu Rose Madder můžete koupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5 *.

Addamsova rodina - Calliope Glass

22. března 2020 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Jota
Počet stran - 176

Novomanželům Morticii a Gomezovi Addamsovým rozzuřený dav pokazil svatbu, a tak se rozhodli vyměnit Starý svět za Nový. Addamsovi jsou tak trochu jiní než většina ostatních. Mají vytříbený strašlivý vkus a delikátně hnusné chutě, vzájemně se pokoušejí zabít, ale mají se rádi až za hrob. Rodina Addamsových se potýká s obvyklými trablemi - dospívajícími dětmi, všetečnou tchyní a nevychovanými domácími mazlíčky. Jejich domov snů, pro maloměšťáky rozpadající se ruina, se stane trnem v oku Margaux, moderátorce reality show, která je shodou okolností také majitelkou realit v sousedství - a Addamsovi jí kazí ceny. Na oslavu zkoušky dospělosti Addamse juniora se navíc sjede celá široká rodina, což Margaux ještě víc kazí plány. Chce Addamsovi nejprve vyštvat a později zničit. Válka sousedů vypukne plnou silou.


Addamsova rodina je doslova fenomén. Já osobně jsem velkým fanouškem hraných filmů o této podivné rodince. Proto když jsem se dozvěděla, že vychází knížka, musela jsem ji v knihovně rozhodně mít. Kniha byla vydána podle animovaného filmu, který jsem zatím bohužel neviděla, takže to nemůžu porovnat.

Kniha začíná svatbou Morticie a Gomeze, bohužel je ale místní obyvatelé nemají rádi, tak jim svatbu zkazí a vyženou je. Morticie a Gomez hledají nový domov. A proto když najdou obrovskou rozpadající se barabiznu, usoudí, že přesně tohle je to pravé. Po čase ale některým sousedům právě tahle stavba začne ležet v žaludku.

Pro mě byla velká novinka to, že v knize bylo vysvětleno, jak přišli ke svému sluhovi Lurchovi, což jsem před tím nevěděla.
V příběhu se objevuje i Wednesday a Pugsley, dvě roztomilá dítka Addamsových, které si jdou neustále po krku. Pugsleyho čeká velká událost, tanec mazurky před celou rodinou Addamsových, což je považováno za znak dospělosti. Stejně tak bylo skvělé i Kotě, velice podivný rodinný mazlíček, kterého pravděpodobně nechcete potkat.

Celý příběh je plný podivností, absurdností a ponuré atmosféry. Ale to je přesně to, co mě na rodině Addamsových neskutečně baví. V příběhu je také pár opravdu vtipných hlášek, které mě opravdu pobavily.

Addamsova rodina pro mě byla skvělé a nenáročné čtení, u kterého jsem se pobavila a vím, že bych o téhle rodince mohla číst další a další knížky. Ano, tato kniha je určitě především pro mladší čtenáře, ale věřím, že si v knize na své přijdou i dospělí. Doufám, že o této krásně podivné rodince se dočkáme i dalších příběhů.

HODNOCENÍ - 5 * z 5 *.

Předurčený - Benedict Jacka

18. března 2020 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Fantom Print
Počet stran - 320

Alex Verus je nadaný věštec, který si v minulosti prošel peklem a dnes se od zbytku londýnských mágů raději drží co nejdál. Jenže když se jeho nejlepší kamarádka Luna zaplete do problémů, Alex ji nedokáže nechat na holičkách. Po období relativního klidu tak najednou pro Alexe nastávají nebezpečné časy. Jeho služby vyžadují hned dvě strany, které po něm obě chtějí, aby jim pomohl odemknout záhadnou a mocnou relikvii. Ani jednu stranu přitom příliš nezajímá, jak důrazné prostředky budou muset použít, aby Alexe ke spolupráci donutily. Alex má naštěstí sám po ruce pár spojenců, o které se může opřít. Bude totiž potřebovat každou pomocnou ruku, jestli má mít naději přežít.


Fantasy je žánr, ve kterém v současnosti vychází doslova jedna kniha za druhou, a občas tápu, co si přečíst. Také mám trošku strach se pouštět do nových sérií, protože se stane, že sérii ne vždy dočtu. Série Alex Versus je novinka, která mě natolik zaujala, že jsem se rozhodla do prvního dílu této urban fantasy pustit. První věc, jenž mě na knize zaujala je obálka, která je vskutku nádherná. Není nijak složitá, ale přijde mi taková až magická a vzbudila ve mně zvědavost, jestli i příběh bude tak skvělý.

Alex Versus je mág, který nezažil mnoho dobrého a tak se drží od ostatních mágů dál a provozuje svůj malý obchůdek v Londýně. A ve volné chvilce taky dokáže nahlédnout do budoucnosti. Alex není příliš společenský, ale mezi jeho nejbližší osoby patří Luna, kamarádka, která je prokletá. Pro oba nastanou nebezpečné chvíle, protože Alexe si žádají další mágové, kteří chtějí, aby jim pomohl získat starobylou relikvii.

Páni, tak tohle byla jízda. Předurčený mě vážně bavil. Svižný příběh, který byl plný akce a zároveň se autor extra moc nezdržuje nějakou milostnou linkou. Alex a Luna jsou sympatické postavy, ke kterým si snadno najdete cestu. Zároveň se mi líbí, že Alex je v příběhu i jakýsi průvodce a uvádí nás do děje a seznamuje nás s fungováním světa. Svět je zajímavý a není nijak složitý a vše je čtenáři podáváno čtivou formou.

Co mě trošku zklamalo, byl konec knihy. Vzhledem k tomu, jak na mě celý příběh působil, byl na mě konec trošku uspěchaný a málo promyšlený. Zkrátka jsem čekala něco více epického.

Ve výsledku byl Předurčený povedený začátek série a mám určitě v plánu číst další díly a sledovat Alexův další osud. Pokud chcete svižnou, lehkou a akční fantasy knihu, je Předurčený skvělá volba a ve Vaší knihovně by rozhodně neměl chybět.

Za poskytnutí knihy moc nakladatelství Fantom Print a knihu zakoupíte ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5 *.

Pustiny - Stephen King

15. března 2020 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta
Počet stran - 464

Kniha Pustiny vypráví, co se přihodilo poutníkům Středosvětem několik měsíců poté, co byly otevřeny poslední dveře na břehu moře. Ušli už pořádný kus cesty do vnitrozemí. Doba odpočinku končí a začíná doba učení. Susannah se učí střílet... Eddie se učí vyřezávat... a Pistolník se učí, jaké to je, přicházet kousek po kousku o rozum...


Jistě Vám nemohlo uniknout, že série Temná věž dostává zbrusu nový kabát. Třetí díl s názvem Pustiny má naprosto dokonalou obálku, která bude opravdovým skvostem v knihovně. Byla jsem na Pustiny velmi zvědavá a slyšela jsem mnoho názorů, že je to dokonce jeden z nejlepších dílů série.

Pustiny vypráví o tom, co se dělo po otevření posledních dveří. Susannah piluje svoje střelecké dovednosti, Eddie se vrátil je svojí zálibě z dětství - vyřezávání a Roland pomalu blázní a neustále mluví o Jakeovi. Napadne je mechanický medvěd, který je původem ze světa Eddieho. Také se jim podaří narazit na paprsek, který míří k Temné věži a tak tento paprsek následují. Jak už to tak bývá, čím blíže jsou Temné věži, tím více nástrah na všechny číhá.

Musím uznat, že série Temná věž z mého pohledu graduje. S prvním dílem jsem se lehce trápila, druhý díl se mi už líbil více a tento, třetí díl, byl zatím nejlepší. Sledujeme putování našich hrdinů a přijde mi, že je tento díl hodně akční. Současně nechybí další poodhalení skutečností o Rolandovi či jeho světě, takže Vám některé věci do sebe zapadnou zase o něco víc. To mě vlastně na Temné věži baví, že autor nevysype všechna esa z rukávu, ale čtenáře napíná a vše odhaluje postupně.

Jestli mě v Pustinách něco nadchlo, tak to byl brumlák. Já se do tohoto tvorečka naprosto zamilovala. Další věc, co musím pochválit je vývoj postav. Je vidět, jakou změnou postavy prošly a jak se postupně povahově mění a vztahy mezi nimi se upevňují.

No, co mě na knize trošku štvalo, byl Roland. Ano, jelikož pomalu přichází o rozum, je jeho chování pochopitelné, ale mně přišel svým chováním někdy trošku až otravný a zahleděný do sebe. Ale to je jen takový můj subjektivní názor a neříkám, že mi to vyloženě kazilo dojem z knihy, to rozhodně ne.

Závěrem musím říci, že si sérii postupně užívám víc a víc a těším se na další díly, u kterých doufám, že budou dále gradovat. Ačkoliv je to trošku pomalejší série, která Vás bude stát možná více času než jiné série, stojí za to. Pro mě byly Pustiny výbornou záležitostí a už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Za knihu Pustiny moc děkuji nakladatelství Beta a knihu můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 5 * z 5 *.

Odměna z pekla - Joe R. Lansdale, John L. Lansdale

11. března 2020 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Fantom Print
Počet stran - 256

Odměna z pekla je drsný a Lovecraftem inspirovaný příběh o lovci odměn Smithovi, který se po smrti octne v pekle a vůbec se mu nelíbí, co tam vidí. A tak radši vezme zakázku od Satana, za jejíž úspěšné vyřízení by si mohl vysloužit možná i vykoupení. Jenže pod prašnými ulicemi ospalého městečka Falling Rock kypí magie a na místního kápa Smithovi nebudou stačit obyčejné kolty ani jeho oblíbený dynamit. Ještě že ďábel má vždycky po ruce nějaké ty užitečné dárky na cestu do místa, ze kterého se nedá odejít, dokud někdo neumře - nebo skrz něj na náš svět nevtrhnou Prastaří.


Odměna z pekla doslova obletěla knižní Instagram. A já se vůbec nedivím. Tahle knížka Vás už na první pohled zaujme svou obálkou, která je naprosto úžasná a temná. Už podle obálky paperbacku Vám bude jasné, že tato knížka nebude pro žádné padavky a romantiky se zde rozhodně nedočkáte.

Pojďme k samotnému příběhu. Odměna z pekla je jedna velká jízda od první stránky. Musím říct, že mě kniha neskutečně chytla už od začátku a drželo se mě to až do konce příběhu. Westernový saloon, kolty proklatě nízko, lehké děvčata. Na druhou stranu ale i zombíci, ghúlové, prostředí pekla. Možná když to popisuju, tak to zní zmateně, ale až se ponoříte do čtení, dostanete směs, která tvoří opravdovou knižní jízdu, která je rozdělena do šesti částí.

Co se týče postav, byl mi sympatický Smith a Výplata (už jen to jméno je opravdu skvělý nápad). Jinak mi přijde, že v knize nebyl dáván až takový důraz na postavy, ale spíš na děj samotný, kde jedna akci střídá druhou. To mi na příběhu vyhovovalo, žádné zbytečné zdržování a květnaté popisy, prostě pěkně přímo k věci a záplatce.

Co mi na Odměně z pekla nesedlo? Pro mě to byly chvilkami až nucené rádoby vtipné hlášky. Jednak mě zase tak nepobavily a také mi přišly v tom příběhu vsazené tak nějak na sílu a trošku mi kazily dojem z příběhu. Pak bych se taky obešla bez některých vulgarismů, které mi mnohdy přišly zbytečné a jen se autoři snažili být až moc "cool".

Ve výsledku musím říct, že Odměna z pekla pro mě byl příjemný oddech. Knížka mě opravdu chytla a já ji měla přečtenou za den. Líbil se mi příběh, spousty akce a bylo fajn číst po nějaké době fantasy, kde není žádná milostná linka. Odměna z pekla je drsný a až surový příběh, ale přesně to se mi na knize líbilo. Takže pokud máte rádi příběhy, kde kulky sviští vzduchem, přes mrtvoly se musíte pomalu brodit, Odměna z pekla je pro Vás ten pravý příběh.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Fantom Print a Odměnu z pekla si můžete pořídit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5 *.

Nezbytné věci - Stephen King

8. března 2020 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 640

V malém americkém městečku Castle Rock ve státe Maine si otevře sympatický cizinec na hlavní třídě obchod s podivným názvem "Nezbytné věci". Každý tu objeví věc, po které zatouží natolik, že bez ní nemůže být, a dostane ji za směšně nízkou cenu. Ale neplatí se pouze penězi. Zákazník, který vytouženou věc získá, musí zároveň obchodníkovi slíbit, že provede nějaký "drobný žertík" jinému obyvateli městečka. Tak s plynoucím časem stoupá hladina vášní a nenávisti a stačí již jen drobný impulz, aby byl uveden do chodu mechanismus vzájemného vyřizování účtů...


Myslíte si, že máte opravdu vše, po čem toužíte? Ne? A jakou cenu jste ochotní za tu věc zaplatit? Cena není příliš vysoká, ale bude Vás to stát takový malý žertík.

Městečko Castle Rock je Vám jistě dobře známé. A nyní je ve městě nová senzace, pan Gaunt zde otevírá nový obchod, kde každý najde tu svou vysněnou věc, kterou nutně potřebuje a touží po ní. Naleznete zde například liščí ocas pro štěstí, ale stejně tak třeba baseballovou kartu, která Vám chybí ve sbírce. Kromě symbolické ceny, kterou zaplatíte, Vás to bude stát ještě něco. Takový malý naschvál vůči někomu z obyvatel městečka. Postupně je obchod stane velice oblíbeným a k panu Gauntovi chodí celé město. Zlomyslnosti se stupňují a schyluje se k něčemu zlému.

V Nezbytných věcech si Stephen King dal hodně záležet na popisu obyvatel. Dozvídáme se jejích životní příběhy, strachy i tajemství. Jsme svědky toho, jak se vztahy postupně vyostřují. Šerif Pangborn však tuší, že se v městečku děje něco špatného a jeho tušení je správné. Zlo a závist pomalu nabírají na síle.

Nezbytné věci pro mě byly takové menší příběhy jednotlivých obyvatel, které ve finále tvořily dokonalý celek. Je neuvěřitelné, jak si zde Stephen King pohrává s psychologií postav. To je něco, na čem celý příběh stojí. A je vidět, že autor s psychologií umí pracovat velice dobře a je to jeho silná stránka. A také postava pana Gaunta, z toho jsem měla od začátku husí kůži a právě tahle postava spojuje osudy celého městečka.

Co mi na knize trošku vadilo, byl její rozsah. Více než 600 stran bylo opravdu dost a některé pasáže na mě byly hodně zdlouhavé a zbytečně plné detailů. Kdyby měl příběh třeba o 150 stran méně, byl by pro mě krapet čtivější. S čím jsem ze začátku měla problém, bylo množství postav. Těch bylo opravdu celkem dost a já měla malinko problém se zorientovat.

Ve výsledku byly Nezbytné věci skvělé čtení. Pro mě to byla jedna z knih, které jsem četla trošku delší dobu, ale mohla jsem se do příběhu o to více ponořit a užít si ho. Už od první strany máte tušení, že se stane něco špatného. Závěrečný boj proti dobru a zlu byl skvělý a hltala jsem jednu stránku za druhou. Pokud se prokoušete trošku zlouhavějším začátkem, čeká Vás skvělý příběh, ve kterém všechno souvisí se vším a poukazuje na to, že zlo dokáže být v každém z nás, stačí ho jen tou správnou věcí probudit.

Za knihu Nezbytné věci moc děkuji nakladatelství Beta a knihu si můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5 *.

Duch domu Ashburnů - Darcy Coates

4. března 2020 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Fobos
Počet stran - 256

O tomto domě se šířily podivné zvěsti bezmála sto let. Jeho majitelka, Edith, odmítala nechat kohokoli vstoupit dovnitř a nedaleké městečko navštěvovala jen málokdy. Po její smrti zdědila dům její jediná příbuzná, Adrienne. Vše co má, je jeden kufr, dvacet dolarů a milovaný kocour. Dům je pro ni příležitost, jak začít nový život, kterou si nemůže dovolit odmítnout.

Ačkoli na duchy nevěří, při zkoumání svého nového domova naráží na věci, které v ní vyvolávají neklid. Do tapet na zdech jsou vyryty podivné nápisy, v lese nedaleko domu je ukryt starý hrob a tajuplné portréty v chodbě v prvním patře jakoby sledovaly každý její pohyb.
Jak odhaluje další a další tajemství domu, začíná věřit, že pověsti, které se o něm vyprávějí, mají možná pravdivější jádro, než předpokládala. Budova má chmurnou a děsivou minulost. Adrienne postupně zjišťuje, že o její život usiluje něco hluboce nepřirozeného a děsivě odporného.


Duchařské knihy a seriály mám hodně ráda. I když se u nich mnohdy bojím. Duch domu Ashburnů byl popisován jako opravdu děsivá kniha, u které se prostě budete zaručeně bát. A na to já slyším, takže jsem se musela do knihy pustit.

Adrienne je mladá spisovatelka, které se v životě příliš nedaří. Když se dozví, že zdědila dům, bere to jako skvělou příležitost pro nový začátek. Svou tetičku Edith téměř neznala, ale do domu se stejně nastěhuje. Nicméně už když přijíždí k domu, nemá moc dobrý pocit, jelikož všude jsou cedule o zákazu vstupu. A uvnitř domu to není lepší, tajuplné vzkazy, u kterých neví, co přesně mají znamenat, děsivé obrazy, ze kterých má pocit, že ji sledují. Čím déle v domě je, tím víc má z domu strach a zjišťuje, že dům je opředen spoustou tajemství.

No, musím říct, že námět knihy nebyl vůbec špatný. Bohužel to zpracování už tak skvělé nebylo. Chvilkami byla atmosféra opravdu strašidelná, ale autorka tuhle atmosféru nedokázala udržet a občas to tak moc překombinovala, že to působilo spíš jako béčkový horor. Vlastně nejvíc se mi líbil začátek knihy a čím víc příběh postupoval, tím víc mě to přestávalo bavit.

Duch domu Ashburnů má jenom kolem 250 stran, takže díky krátkému rozsahu jsem knihu dočetla. A doufala jsem až do poslední chvilky, že to autorka nějak zachrání. Bohužel se tak nestalo.

Pokud horory nemáte nějak načtené, tak se Vám kniha asi bude líbit, ale pokud jste z tohoto žánru už pár knih četli, bude to hodně průměrné čtení. Od autorky vyšla ještě druhá knížka, ale do té se pouštět nebudu, protože má ještě nižší hodnocení než Duch domu Ashburnů a obávám se, že by to pro mě bylo ještě větší zklamání.

HODNOCENÍ - 3* z 5*.

Chirurg - Petra Dvořáková

1. března 2020 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Host
Počet stran - 352

Před sebou neutečeš! "Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit," přemítá MUDr. Hynek Grábl, chirurg v příhraniční nemocnici, který už ani nedoufá, že by se jeho život ještě někdy mohl vyvíjet příznivěji. Kariéra špičkového odborníka na pražské klinice předčasně skončila kvůli jednomu karambolu s alkoholem a následky teď musí nést nejen on, ale i jeho věčně nespokojená žena a dospívající děti. Životní ani finanční účetnictví nevykazují příznivou bilanci a na horizontu zítřka se objevují všechny symptomy krize středního věku. Gráblova snaha nalézt východisko se však podobá spíš jízdě na horské dráze a často končí kocovinou. Pomůže mu milovaná profese, milenka nebo nová šance vrátit se k zajímavé operativě a kariérně růst? Na operačním sále i mimo něj se občas dá jen těžko poznat, kdo jakou hru hraje, kdo je vítěz a kdo poražený a kam povede další cesta. Hynkovi G. často nezbývá než věřit, že se nepotopí na úplné dno.


Petra Dvořáková je známá česká autorka, která si svoje čtenáře získala asi nejvíce knihou Dědina, ze které byli všichni nadšení. No, všichni kromě mě. Já Dědinu absolutně protrpěla a říkala jsem si, jestli si vůbec od autorky ještě někdy něco přečtu. Pak ale vyšel Chirurg, který mě celkem nalákal.

Chirurg vypráví o Hynkovi Gráblovi, který pracuje v nemocnici, má manželku a dvě děti. S manželkou se jejich vztah dostal do jakéhosi stereotypu a se svým synem si absolutně nerozumí. Hynek se také potýká s problémy s alkoholem a má problém odolat mladé, pěkné sestřičce. Sledujeme jeho běžný život a vztahy s kolegy, pacienty a rodinou.

Musím přiznat, že ze začátku mě kniha vůbec nechytla. Moc mě nebavil styl psaní autorky a tak nějak mi přišlo, že se v příběhu nic extra neděje. To se ale postupně začalo měnit a cca ve třetině knihy mě příběh opravdu chytnul, že jsem ho přečetla na jeden zátah.

Hynek teda pro mě nebyl úplně sympatický hlavní hrdina, ale vlastně jsem jeho některé kroky postupně trošku chápala. Ovšem někdy jsem ho zase nechápala vůbec. Ze začátku na mě působil jako takový ukřivděný ňouma s krizí středního věku.

Nečekejte knihu s nějakými velkými zvraty, příběh příjemně plyne, ale zároveň si nemyslím, že je nějak nabitý akcí. Autorka spíš dává důraz na postavy a jejich osudy. Na druhou stranu autorka umí postavy tak skvěle vylíčit, že Vám to vlastně ani tolik nepřijde.

Chirurg se mi opravdu líbil, ale stále to pro mě není knížka, ze které bych byla opravdu nadšená a neměla jedinou výtku. Styl psaní autorky je pro mě trošku oříšek, ale jak je vidět, buď si na to zvykám anebo autorka píše stále lépe. O to víc se těším na novinku Petry Dvořákové Vrány, kterou mám v plánu si v blízké době přečíst a doufám, že z ní budu nadšená ještě víc.

HODNOCENÍ - 4* z 5*.