close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!

Doktor Spánek - Stephen King

11. prosince 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 456

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane "doktorem Spánkem". Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...


Milovníkům a fanouškům Stephena Kinga letošní rok opravdu přeje. Ať už je to v oblasti filmů či knížek. Kromě toho, že Doktor spánek nyní dobývá filmová plátna, vyšel v nové knižní podobě s krásnou filmovou obálkou. Musím říct, že už předchozí vydání s kocourem na obálce bylo krásné, ale tohle? To se mi líbí ještě víc.

Pouze bych chtěla zmínit, že pokud se na knihu Doktor spánek chystáte, je určitě dobré mít před tím přečtené Osvícení. Bez znalosti děje Osvícení se totiž budete lehce ztrácet a některé souvislosti Vám budou unikat.

Hlavní postavou knihy je Danny, který přežil hrůzné zážitky v Overlooku, ale zanechalo to na něm následky a některé hrůzné výjevy se mu stále vrací. V dospělosti je celkem podobný svému otci a má také vřelý vztah k alkoholu. Dar osvícení mu přes to všechno zůstal a Danny pracuje v hospicu, kde díky svému daru pomáhá lidem odejít. Zároveň také zjišťuje, že tento dar nemá jen on sám, ale také dívenka jménem Abra, která ho kontaktuje a její dar osvícení je ještě silnější než ten Dannyho. Abra má totiž velký problém, jde jí po krku Pravý rod, což jsou lidé, kteří se osvícenými dětmi živí. A v tuto chvíli se rozbíhá kolotoč dalších událostí a pořádného napětí.

Doktor Spánek pro mě byl velký čtenářský zážitek. Je to přesně ta kniha, u které jsem otáčela stránku za stránkou a hltala každé slovo a chtěla vědět, co se bude dít dál. Nechybělo ani pár scén, u kterých jsem se lehce bála a to u mě nedovede jen tak nějaká kniha. Tady prostě dostanete horor jak se sluší a patří.

V případě knihy Doktor spánek se nemusíte bát, že by se jednalo o nějaké slabší pokračování Osvícení. Syndrom druhého dílu se zde rozhodně nekoná. Obě knihy jsou skvělé a mě bavily stejně. Děsivé výjevy, tíživá atmosféra, zde je Stephen King v nejlepší formě a ukazuje čtenáři to nejlepší ze svojí tvorby.

Jediné, co bylo chvilkami slabší, byly některé kapitoly o Pravém rodu, ale to bylo spíš ze začátku a pak už jsem knize opravdu neměla vůbec co vytknout.

Jestli chcete opravdu dobrý horor, Doktor spánek je ta správná kniha. I když je kniha trošku obsáhlejší (ale to vlastně u Kinga známe), čtení Vám bude neskutečně ubíhat a nebudete chtít, aby tenhle příběh skončil. Já osobně mohu říct, že stejně tak, jak se vracím k Osvícení, tak se rozhodně budu vracet i ke knize Doktor spánek. A určitě mám v plánu se podívat i na filmové zpracování.

Knihu Doktor spánek můžete zakoupit ZDE a já moc děkuji nakladatelství Beta za poskytnutí knihy na recenzi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 12. prosince 2019 v 9:13 | Reagovat

Tohle je dost klasika, že? No, jestli si od Kinga někdy něco přečtu, asi to bude tohle. :D

2 Petra z Knihomolského deníku Petra z Knihomolského deníku | 19. prosince 2019 v 10:50 | Reagovat

[1]: Určitě si nejprve přečtěte Osvícení, Doktor spánek je volné pokračování a unikaly by Vám tak některé souvislosti 😊

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama