Prosinec 2019

Až to budeš číst - Mary Adkins

29. prosince 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 408

Iris Masseyové je třicet tři let. Má velké plány do budoucna, novou lásku… a rakovinu. Zbývá jí pár měsíců života. S blížícím se koncem se pokouší mimo jiné vyrovnat psaním blogu. Její přítel a šéf Smith Simonyi o tom neměl ani tušení; protože však jedním z posledních přání Iris bylo, aby její texty zveřejnil, nezbude mu, než se o to s pomocí Irisiny starší sestry Jade a nového kolegy Carla Van Snydera pokusit. Společné sdílení vzpomínek jim překvapivě přinese víc, než by čekali.


Rakovina, téma, které je v knihách vždy těžké a smutné a nejinak tomu je i v knize Až to budeš číst. Sledujeme zde blog Iris, která má rakovinu a lékaři jí nedávají více než 6 měsíců života. Publikuje zde nejrůznější myšlenky, úvahy a vzpomínky. Musím říct, že některé myšlenky byly opravdu zajímavé a bude nad nimi přemýšlet i čtenář.

Kromě Iris v příběhu potkáváme i další postavy, Smith, šéf Iris, kterému zanechá před smrtí vzkaz, kde si přeje, aby její blog byl vydán. Jade, sestra Iris, která komunikuje se Smithem ohledně vydání blogu a sdílí spolu nejrůznější vzpomínky. A pak je tady Carl, stážista v PR agentuře, které šéfuje Smith. Carl vnáší do příběhu trošku humoru a jeho části příběhu jsou mnohdy velice úsměvné.

Až to budeš číst má přes 400 stránek, ale věřte, že čtení Vám bude ubíhat. Příběh je totiž psaný formou e-mailů a článků z blogu. Tato forma je velmi zajímavá a já ji mám v knížkách vždy ráda. Přijde mi, že neskutečně příběh oživí a dodá příběhu na čtivosti. Celkově se příběh skvěle čte, i když je místy opravdu smutný a chvilkami má až filosofický nádech.

Až to budeš číst vypráví o ztrátě milovaného člověka a také o beznaději a zoufalství. Stejně tak poukazuje na důležitost upřímnosti a komunikace mezi lidmi. Svým způsobem kniha také čtenáři předává důraz na sdílení smutku a nejrůznějších starostí, čtenáři se snaží ukázat, že když člověk není sám, lépe zvládá i opravdu složité a těžké životní situace.

Musím říct, že kniha pro mě byla chvilkami silný čtenářský zážitek. Autorka vše popisuje opravdu věrohodně a tak se do příběhu i postav velice rychle vcítíte. Až to budeš číst doporučuji spíše starším čtenářům, protože některé myšlenky jsou trošku těžší. Nebojte se, že byste celou knihu probrečeli. Kniha je smutná, ale je svým způsobem plná optimismu a vůle.

Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Beta a knihu Až to budeš číst můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4* z 5.

Pistolník - Stephen King

25. prosince 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 232

Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho honbu za mužem v černém, neboť jenom on zná cestu k Temné věži, v níž se pronikají všechny světy. To on staví pistolníkovi do cesty napřed barmanku Allii z pouštní osady Tull a pak chlapce Jakea, jejichž životy jsou jedněmi z mnoha, jimiž musí pistolník zaplatit za setkání s mužem v černém...


Už třetí rozšířené vydání Pistolníka vypovídá o úspěchu této série s názvem Temná věž. Pistolník je první díl a odstartovává celou sérii.

Roland je poslední pistolník, který neustále putuje a snaží se dohnat muže v černém, který mu je schopen ukázat cestu k Temné věži. Jak to tak bývá, není to jednoduché putování, po cestě ho stíhají různé útrapy a nechybí ani krátký románek s barmankou Allie. Také se potkává s chlapcem jménem Jake, který je údajně z jiného světa, než který zná Roland.

Rozhodně nečekejte hororový příběh. Jedná se o jakýsi fantasy western s velice zvláštní atmosférou. Počítejte s tím, že v tomto prvním díle budete mít spoustu otázek a ne všechny budou hned zodpovězeny. V knize není příliš mnoho akce, ale jedná se spíš o jakýsi úvod do prostředí a příběhu a celé vyprávění je především o putování.

Chvilkami to na mě působilo, že vlastně King ještě nemá jasnou představu, kudy bude příběh směřovat, ale věřím, že tohle v dalších dílech série pomine a už se to pořádně rozejde. I tak je Pistolník čtivý a ten pocit, že neznáte všechny odpovědi na otázky Vás při čtení tak nějak žene dál.

I když jsem velký fanoušek Kinga, tak série Temná věž mě zatím nějak minula. Ale už teď Vám mohu prozradit, že příští rok se můžete těšit na další díly a doplnit si tak knihovničky a sbírky.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Beta a Pistolníka můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Odysea - Gordon Doherty

22. prosince 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Fantom Print
Počet stran - 320

Řecko, 5. století před naším letopočtem. Kassandra je žoldačka spartské krve, odsouzená na smrt vlastní rodinou a poslaná do exilu. Nyní se vydává na epickou výpravu, aby se stala legendární hrdinkou - a odhalila pravdu o svém tajuplném původu.


Pokud jste fanoušky herního i knižního světa Assassin´s Creed, tak by Odysea neměla uniknout Vaší pozornost. Již jedenáctá kniha této série přináší napínavý příběh o Kassandře, která pátrá po svém původu.

Odysea pro mě byla velké překvapení, nejen tím, že hlavní hrdinkou je žena. Ocitáme se v pátém století před naším letopočtem v Řecku. Rodina ji pošle do vyhnanství a z Kassandry se stane žoldačka. Shodou náhod se k ní dostane muž, který pro ni má nabídku, která se neodmítá. A zároveň Kassandra bude mít možnost zjistit svůj skutečný původ.


Pokud toužíte po knize, která je plná bojů, bitev a v čele příběhu je nelítostná a neohrožená hrdinka, je Odysea pro Vás to pravé. Příběh neskutečně rychle ubíhá a líbí se mi, že je poměrně surový a nezdržuje se zbytečně žádnou romantickou linkou. Jedna akce střídá druhou a čtenář nemá možnost vydechnout a začít se nějak nudit.

S jednou věcí jsem přece jenom měla trošku problém. A to byla samotná hrdinka. Kassandra byla sice neohrožená, ale na můj vkus to bylo až moc a působila chvilkami doslova až nesmrtelně, co mi dojem z příběhu trošku kazilo.

Jinak byl příběh skvělý, svižný a prostředí Řecka jsem si vážně užívala. Kassandra má ten správný Sparťanský drive a chvilkami jsem si připadala jak ve filmu 300: Bitva u Thermopyl, který mám moc ráda. Pokud jste herními fanoušky, Odysea vyšla i jako hra, takže můžete knihu zkusit porovnat s hrou. Hru lze hrát buď z pohledu Kassandry a nebo Alexiose.

Za poskytnutí knihy na recenzi moc děkuji nakladatelství Fantom Print a Odyseu můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Umělecké projekty pro malé kutily - Margaret Etherington

18. prosince 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Ocelot
Počet stran - 160

Obsahem této knihy jsou zajímavé umělecké projekty, které mohou děti poté někomu darovat, nebo si je ponechat. Kniha přináší také zábavné aktivity, při kterých mohou děti tvořit společně s dospělými. Najdete zde skvělé nápady, jak si vyzdobit pokoj, jak skladovat své věci. Mezi používané techniky patří razítkování, šablonování, tištění, šití, malování, stříhání, lepení, dekupáž a koláž.


Určitě to znáte, venku prší a Vaše dítě se nudí a chce, ať mu vymyslíte nějaký program. Pokud nechcete dítě posadit k televizi nebo mu dát do ruky tablet, ale chcete podpořit jeho kreativitu, zbystřete, v tom případě je kniha Umělecké projekty pro malé kutily právě pro Vás!

Umělecké projekty pro malé kutily je paperback, který doslova hýří barvami a je to takový ten pevný, kvalitní paperback s pevným papírem, který se jen tak nezničí. Což u knihy tohoto tipu považuju za velkou výhodu a také nutnost, aby jen tak nepřišla k újmě.

Celá kniha je rozdělena do kapitol jako jsou například koníčky, hračky a hry, dekorace zdí, výzdoba pokoje anebo hry s látkou a další. Nechybí samozřejmě ani razítkování, šablonování a tisk.

Každý umělecký projekt na začátku obsahuje seznam materiálů, který budete potřebovat a také nástrojů, které jsou nezbytné k výrobě dané věci. Následuje podrobně a zároveň jednoduše a srozumitelně psaný postup, jak věc vyrobit, pěkně krok po kroku. A pokud si nebudete jistí postupem, doplňují jej i fotografie, kde je postup ukázán. K některým projektům jsou zapotřebí šablony, které jsou také součástí knihy. Většina věcí a nástrojů jsou věci, které většinou máte běžně doma, takže nemusíte dělat nějaké extra nákupy, které by Vás stály tisíce.

V knize je celkem 25 projektů, které Vy si můžete různě upravovat, měnit, takže vlastně těch nápadů je v knize mnohem více. Některé projekty jsou opravdu jednoduché, jiné jsou složitější. Ovšem s Vaší pomocí děti zvládnou jistě všechny. Určitě si myslím, že kniha je dobrou inspirací i třeba pro učitele do výtvarné výchovy či nějakých pracovních činností anebo pro vedoucí nejrůznějších zájmových kroužků.

Umělecké projekty pro malé kutily je velice kreativní záležitost a zároveň si myslím, že by taková kniha neměla chybět v žádné domácnosti, kde děti něco rády tvoří. V knize nejsou žádné zbytečné složitosti a to na ní velice oceňuji. Také se mi líbí, že nápady jsou z běžně dostupných věcí.

Pokud nad knihou přemýšlíte, zakoupit ji můžete ZDE, na e-shopu megaknihy.cz, kterému zároveň moc děkuji za knihu.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.

Pirátský princip - Manfred Schmid

15. prosince 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 240

Děláte vždy přesně to, co se od vás očekává? Pak jste určitě považováni za milé a spolehlivé, ale často jste jen "větrem v plachtách" těch ostatních. To se pirátovi stát nemůže. Tato úspěšná příručka zábavným způsobem vysvětluje, jak lze přenést přístup historických pirátů do našeho současného pracovního světa. Piráti jen s malým úsilím dosahují velkých obchodních i soukromých výhod. Staňte se jedním z nich!


Na úvod se musím přiznat, že obecně nejsem velkým fanouškem self-help a motivační literatury, protože mi většina přijde tak nějak stejná. Ovšem Pirátský princip mě zaujal, jen co jsem se dozvěděla, že má vycházet, protože ten nápad skloubit téma pirátů a osobního rozvoje mi přijde opravdu zajímavý a originální.

Už jenom vzhled knihy Vás určitě zaujme. Nečekejte žádné pastelové barvy a nenápadnou obálku. Na černé obálce na Vás bude koukat lebka se šátkem a zkřížené hnáty a ve mně už právě tento vzhled knihy podpořil touhu si knihu přečíst.

A teď ke knize samotné. Nejprve Vám autor představí pirátství samotné a jeho principy a pravidla. Nechybí ani nejrůznější historické zajímavosti, což se mi hodně líbilo a dozvěděla jsem se věci, které jsem před tím nevěděla. Poté se autor přesunuje k nejrůznějším oblastem, kde lze pirátské principy využít a představuje, jakým způsobem je to možné. Také principy ukazuje na různých strategiích společností a nebo historických událostech.

Pirátský princip je neuvěřitelně čtivě zpracovaný. Čtení jsem si užívala, bavilo mě a nebylo to pro mě nějaké opakování motivačních myšlenek, jak to mnohdy v této literatuře bývá. Ačkoliv některé myšlenky nejsou zrovna novinkou, není od věci si je připomenout. Zároveň je v knize mnoho zajímavých rad a doporučení, jak být efektivnější v práci, na co soustředit svoji pozornost a energii a některé návody a rady je určitě dobré vyzkoušet.

Pokud chcete knihu, která Vám něco předá, může Vám pomoci v některých situacích, a nebo prostě jen chcete mít trošku jiný, nový pohled na věci, práci a život, je Pirátský princip to pravé. Určitě si myslím, že je to například i dobrý dárek pro někoho blízkého, protože tato kniha dle mého názoru osloví i čtenáře, kteří tuto literaturu běžně nečtou.

Za poskytnutí knihy na recenzi moc děkuji nakladatelství Beta a Pirátský princip můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Doktor Spánek - Stephen King

11. prosince 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 456

Stephen King v knize Doktor Spánek navazuje na svůj předchozí román Osvícení, takže se opět setkáme se známými hrdiny. Malý Danny dospěl a přes svá dobrá předsevzetí se vydal v otcových stopách alkoholismu a záchvatů zuřivosti. Nakonec se však pití dokáže vzdát, usadí se v malém poklidném městečku a začne pracovat v domově důchodců. Zvláštní duševní schopnosti, které mu do určité míry zůstaly, mu pomáhají poskytovat útěchu umírajícím. Pomocníkem je mu kočka, která umí předvídat budoucnost, a Dan se stane "doktorem Spánkem". Nečekaně však naváže telepatické spojení s dvanáctiletou Abrou, která se na něj obrací se zoufalou prosbou o pomoc...


Milovníkům a fanouškům Stephena Kinga letošní rok opravdu přeje. Ať už je to v oblasti filmů či knížek. Kromě toho, že Doktor spánek nyní dobývá filmová plátna, vyšel v nové knižní podobě s krásnou filmovou obálkou. Musím říct, že už předchozí vydání s kocourem na obálce bylo krásné, ale tohle? To se mi líbí ještě víc.

Pouze bych chtěla zmínit, že pokud se na knihu Doktor spánek chystáte, je určitě dobré mít před tím přečtené Osvícení. Bez znalosti děje Osvícení se totiž budete lehce ztrácet a některé souvislosti Vám budou unikat.

Hlavní postavou knihy je Danny, který přežil hrůzné zážitky v Overlooku, ale zanechalo to na něm následky a některé hrůzné výjevy se mu stále vrací. V dospělosti je celkem podobný svému otci a má také vřelý vztah k alkoholu. Dar osvícení mu přes to všechno zůstal a Danny pracuje v hospicu, kde díky svému daru pomáhá lidem odejít. Zároveň také zjišťuje, že tento dar nemá jen on sám, ale také dívenka jménem Abra, která ho kontaktuje a její dar osvícení je ještě silnější než ten Dannyho. Abra má totiž velký problém, jde jí po krku Pravý rod, což jsou lidé, kteří se osvícenými dětmi živí. A v tuto chvíli se rozbíhá kolotoč dalších událostí a pořádného napětí.

Doktor Spánek pro mě byl velký čtenářský zážitek. Je to přesně ta kniha, u které jsem otáčela stránku za stránkou a hltala každé slovo a chtěla vědět, co se bude dít dál. Nechybělo ani pár scén, u kterých jsem se lehce bála a to u mě nedovede jen tak nějaká kniha. Tady prostě dostanete horor jak se sluší a patří.

V případě knihy Doktor spánek se nemusíte bát, že by se jednalo o nějaké slabší pokračování Osvícení. Syndrom druhého dílu se zde rozhodně nekoná. Obě knihy jsou skvělé a mě bavily stejně. Děsivé výjevy, tíživá atmosféra, zde je Stephen King v nejlepší formě a ukazuje čtenáři to nejlepší ze svojí tvorby.

Jediné, co bylo chvilkami slabší, byly některé kapitoly o Pravém rodu, ale to bylo spíš ze začátku a pak už jsem knize opravdu neměla vůbec co vytknout.

Jestli chcete opravdu dobrý horor, Doktor spánek je ta správná kniha. I když je kniha trošku obsáhlejší (ale to vlastně u Kinga známe), čtení Vám bude neskutečně ubíhat a nebudete chtít, aby tenhle příběh skončil. Já osobně mohu říct, že stejně tak, jak se vracím k Osvícení, tak se rozhodně budu vracet i ke knize Doktor spánek. A určitě mám v plánu se podívat i na filmové zpracování.

Knihu Doktor spánek můžete zakoupit ZDE a já moc děkuji nakladatelství Beta za poskytnutí knihy na recenzi.

Velká kniha povídek o psech - kolektiv autorů

8. prosince 2019 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Familium
Počet stran - 384

"Velká kniha povídek o psech" je krásným a originálním dárkem pro všechny milovníky psů. Kniha nabízí kolekci nejzajímavějších psích příběhů od slavných světových i českých autorů.


"Máš radši kočky nebo psy?" Tohle je hodně častá otázka. Já osobně se řadím mezi milovníky psů. Je mi blízká jejich oddanost, věrnost a bezmezná láska. Takže pokud milujete psy, je dnešní recenze právě pro Vás!

Velká kniha povídek o psech opravdu dostává svému názvu a formátem to není kniha zrovna vhodná na cestování. To je ale asi tak jediná "nevýhoda" knížky. Jedná se o krásný hard back, na kterém jsou siluety nejrůznějších psích plemen. Obálka je jednoduchá, ale vkusná a moc povedená. Co taky na knize tohoto formátu oceňuji, je všitá látková záložka, která je v knize takového rozměru velmi praktická.

A teď už ke knize samotné. Kniha obsahuje dvacet sedm nejrůznějších povídek o psech. Určitě Vám zde nebudu prozrazovat děj každé z povídek, to bychom tady byli asi hodně dlouho. Co Vám ale prozradím je, že v knize najdete povídky od nejrůznějších autorů, ať už se jedná o autory české nebo zahraniční. A jsou to opravdu zvučná jména autorů jako třeba Jan Werich, Karel Čapek a nebo třeba James Herriot, Jack London anebo Anton Pavlovič Čechov.

Velká kniha povídek o psech začíná Psím dopisem od Jana Wericha. Poté už následují samotné povídky, které jsou tématicky rozdělené do šesti kapitol. Najdete zde kapitoly o psí věrnosti, o psích hrdinech a nechybí ani psí hrdinové v detektivních příbězích. Před každou povídkou je jakýsi úvod, kde najdeme pár slov o autorovi povídky a také o povídce samotné.

Velká kniha povídek o psech je doplněna krásnými ilustracemi od Pavlíny Veselé. Ilustrace jsou černobílé, nevšední a knihu moc hezky doplňují.

Musím říct, že tato kniha pro mě byl příjemný čtenářský zážitek. Některé povídky byly veselejší, jiné smutnější, ale to ke psům prostě tak nějak už patří. Také jsem si rozšířila čtenářské obzory, protože některé autory jsem vůbec neznala. Povídky jsou laskavé, milé a čiší z nich láska se psům a takové příběhy mám moc ráda.

Pokud jste milovníky psů nebo máte ve svém okolí někoho, kdo pejsky miluje, je tato kniha skvělý dárek a bude velkou ozdobou knihovny a budete se k ní určitě rádi vracet. Tuto knihu určitě doporuučuji a pokud Vám při čtení bude ležet na klíně Váš pejsek, budete si čtení o to více užívat.

Za knihu Velká kniha povídek o psech moc děkuji nakladatelství Familium a knihu můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.

Puls - Stephen King

4. prosince 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 392

Civilizace sklouzla po krvavé stopě do dalšího období temna, což možná někoho nepřekvapí, ale stalo se to takovou rychlostí, jakou nepředvídali ani největší škarohlídi mezi futurology. Bylo 1. října, Bůh dlel na nebesích, burza prosperovala a většina letadel létala načas. Za čtrnáct dní však nebe opět patřilo ptákům a bursa se stala vzpomínkou. Příčinou zkázy je jakýsi jev, kterému se začne říkat Puls, a ten se šíří mobilním telefonem. Několik zoufalců, kteří přežili, se najednou ocitne v černočerném civilizačním temnu, plném násilí a chaosu. Kdekdo má mobil. A kdo ho nemá?
Nový strhující román Stephena Kinga nejenže pokládá zásadní otázku: "A teď už mě slyšíte?" Rovněž na ni brutálně odpovídá.


Mobilní telefon používáme všichni, dnes a denně. Možná vlastně více, než je nutné. A představte si, že právě tato nezbytnost by mezi lidi šířila nebezpečný virus a dělal z lidí zombie. Fanoušci postapokalyptických příběhů zbystřete. Další z knih od Stephena Kinga se dostává na knižní pulty v novém kabátě, tentokrát jde o knihu Puls.

Puls je kniha, která od Kinga pro mnohé není příliš známá a to je obrovská škoda, protože tento příběh si to rozhodně zaslouží. Musím říct, že v Pulsu to není typický King, jak ho známe. Příběh má od prvních stran hodně velký spád, takže nečekejte nějaký dlouhý úvod. Navíc od prvních stran umírají lidé a na čtenáře se valí proudy krve.

Velice se mi líbí námět knihy, to, že lidstvo přivede do záhuby mobilní telefon je myšlenka možná jednoduchá, ale poměrně reálná. Příběh je pro mě hodně uvěřitelný. Atmosféra je velmi tíživá a stále se stupňuje. Líbí se mi, že King nás příliš nezatěžuje zbytečnými popisy, ale předkládá nám ty důležité informace a hromady akce. Puls má tedy opravdu spád. Možná zde nejsou tak pečlivě vykresleny postavy jako v jiných knihách, ale tady jsem to vůbec nepostrádala.

Puls pro mě byla velmi čivá záležitost, kterou jsem přečetla za jeden den. Mám ráda tyto postapokalyptické příběhy a Puls není výjimkou. Pokud máte takové knihy rádi, je to pro Vás nezbytnost. I když se u knihy nebudete vyloženě bát, budete mít nepříjemný pocit a až Vám příště zazvoní telefon, možná lehce znejistíte.

Za knihu Puls moc děkuji nakladatelství Beta a knihu seženete ZDE.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.

Vděk - Delphine de Vigan

1. prosince 2019 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno -Odeon
Počet stran - 160

U nás již dobře známá a oblíbená francouzská autorka Delphine de Vigan ve svém zatím posledním díle Vděk navazuje na předchozí knihu Pouta v jakési zamýšlené volné trilogii věnované různým aspektům mezilidských vztahů. Hrdinkou jímavé, ale i humorné knihy je rezidentka domova pro seniory Michele Seldová zvaná Miška. Svérázná stařenka s duší mladého děvčete paradoxně k tomu, že pracovala jako korektorka v novinách, trpí postupující afázií, poruchou řečových schopností. Ztráta slov, která Miška nahrazuje jinými, je sice zdrojem komických efektů, ale zároveň prozrazuje leccos z její dramatické minulosti: její židovští rodiče byli deportováni a v dětství ji vychovávala cizí náhradní rodina. Miška vnímá svůj celoživotní dluh - vyjádřit těm statečným lidem svůj vděk - a cílí k tomu veškerou svou zbývající energii.


Delphine de Vigan je známá autorka, která se ve svých románech vždy zabývá nějakým vážným a důležitým tématem. Tentokrát je to slovo děkuji. Jak často Vy děkujete? Myslíte své poděkování vždy upřímně?

Miška je starší dáma, která postupně ztrácí slova. Nejprve zaměňuje jejich význam a postupně se jí z paměti ztrácí úplně. Spolu se slovy pomalu ubývá i její elán do života. Zjišťuje, že již není soběstačná a bydlet sama nezvládá. A proto jde bydlet do domova seniorů. Toto prostředí z jejího pohledu pro ni není přiliš ideální. Má zde noční můry a jeji stav se postupně zhoršuje.

Delphine je jedna z mála autorek, které umí na pár stranách rozvinout opravdu silný příběh. Popis života starší dámy, která nejprve zaměňuje a poté ztrácí slova je velmi silný. Ačkoliv jsou některé záměny slov nejprve úsměvné, postupně vidíme, k čemu celý příběh směřuje. Je to příběh plný sentimentu, vděčnosti a jakési životní rekapitulace. Autorka úžasně popisuje pocity seniorky, její představy a její vnitřní osamělost.

Vděk Vás rozbere. Donutí Vás se zamyslet. Začnete přemýšlet nad Vaším životem a nad tím, jestli jste vděční a za co. Opět nemám slov, druhá kniha od autorky, kterou jsem četla a zase je prostě úžasná. Nevím, jak to autorka dělá, ale vždycky Vás naprosto vtáhne do děje a věříte jí každé slovo a děj opravdu prožíváte.

I když Vděk není zrovna veselá knížka, určitě si ji přečtěte, protože tahle kniha si to zaslouží. Možná si probrečíte, ale věřte, že to opravdu bude stát za to.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.