Listopad 2019

Co padá z nebe - Selja Ahava

28. listopadu 2019 v 18:45 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 280

Kniha o neočekávaných a nepravděpodobných změnách v životě, které se ale docela dobře mohou stát. Za slunečného letního dne spadne z nebe blok ledu a zabije ženu na verandě u domu. Osmiletá Saara a její otec se stěhují za tetou, která vyhrála v loterii. Zanedlouho vyhraje teta jackpot podruhé, ale také upadne do hlubokého třítýdenního kómatu. Skotský rybář byl pětkrát zasažen bleskem.


Edice Evropská literatura mě zatím nikdy nezklamala. Vždycky je to nějaký zajímavý příběh, po kterém bych běžně dost možná nesáhla. Každá kniha z této edice je psána úplně jiným způsobem a předkládá čtenáři úplně odlišný příběh. A kniha Co padá z nebe není výjimkou.

Co padá z nebe sleduje osud rodiny osmileté Saary, jejíž teta vyhraje ve sportce. Radost rodiny z výhry náhle střídá smutek, jelikož matka Saary nešťastnou náhodou zemře. Říkáte si, že víc náhod se stát nemůže? To jste na omylu, Saařina teta vyhraje ve sportce podruhé. Náhodou si pak začne dopisovat s mužem, který přežil úder bleskem, několikrát.

Ano, tento příběh je plný náhod a událostí, které byste ani ve snu nečekali. Také vidíme jak všechny tyto události očima osmileté holčičky, která nejraději přemýšlí o času a musí se vyrovnávat se složitou rodinnou situací.

Vyprávění je lehké, viděla jsem v něm jakousi dětskou naivitu a místy bylo až takové snové. Ale právě to dodává příběhu zvláštní atmosféru, kterou jsem si hodně užívala. V knize je mnoho zajímavých myšlenek, které Vás donutí přemýšlet. A já ráda knihy, které Vám předávají i něco navíc.

Co padá z nebe je opravdu krásná a místy až absurdní kniha. Čtenáři předkládá spoustu náhod a poukazuje na pomíjivost věcí. Pokud holdujete finským autorům, je tohle něco pro Vás. A pokud finskou literaturu příliš neznáte, je tato kniha skvělá příležitost jak to napravit. Na konci knihy si jen řeknete, že stát se může opravdu cokoliv.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Beta a knihu si můžete pořídit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Sucho - Neal Shusterman, Jarrod Shusterman

21. listopadu 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Yoli
Počet stran - 384

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho - nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají - už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá.
Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.


Pokud znáte sérii Smrtka, je Vám autor Neal Shusterman dobře známý. Jaká je kniha, kterou napsal ve spolupráci se svým synem Jarrodem? Udržela si kniha tu pověstnou vysokou Shustermanovskou laťku?

Sucho vypráví o tom, jak dojde voda. Ano, kohoutky úplně vyschnou. To je ale ideální situace pro stále rostoucí nepokoje a možná i začátek války. Hlavní hrdinka Alyssa žije se svou rodinou na poklidném předměstí, ale Bezvodí všechno změní. Zvlášť když se jí pak ztratí rodiče a ona musí se musí pokusit přežít a nejlépe získat i něco z posledních zásob vody.

I v Suchu si Neal udržuje svou čtivost knih. V příběhu se stále něco děje a některé situace jsou opravdu velice napínavé a Vy do poslední chvíle budete trnout, jak to vlastně všechno dopadne. Zároveň zde skvěle popisuje společnost. Jak se postupně lidé stávají nebezpečnějšími a morálka upadá závratnou rychlostí.

Kniha Sucho mi přišla trošku méně promyšlená než série Smrtka. Některé věci byly nakousnuté, ale nedořešené a nebo nebyly vysvětlené praktick vůbec. A to mě trošku zklamalo.

Pokud si chcete zkrátit čekání na třetí díl Smrtky, je Sucho správná volba. Také je to opravdu dobře a čtivě napsané dystopie. Pokud si totiž představíte, že tohle by se stalo Vám, bude Vás opravdu mrazit. A musím říct, že já jsem si ke čtení vždycky musela vzít nějaké pití, pro jistotu. Usmívající se

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Guláš - Brian Kimberling

18. listopadu 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 230

Kniha amerického autora, který v devadesátých letech učil v Čechách angličtinu. Autor vtipně glosuje život v Praze, vypráví o svých studentech, českých reáliích a "specialitách", zároveň prožívá milostný vztah s Angličankou, která v Praze rovněž učí anglicky a snaží se najít v Praze svůj nový domov.


Česká republika a život v ní očima Američana. To je Guláš. Spousta vtipných a úsměvných historek, které Vás zaručeně pobaví. Nicméně kromě zábavy zde vidíte i skvělý popis České republiky a zdejšího způsobu života v devadesátých letech. A co je nejlepší? Že kniha vypadá jako pivo!

Kniha má poměrně jednoduchý děj, Američan, který chce učit angličtinu a také najít sám sebe. Zároveň chce poznat místní kulturu a zdejší způsob života. Guláš je zajímavou sondou do života v Praze v devadesátých letech. Také můžete vidět, jak se zde cítí cizinec, který zde hodlá najít svůj nový začátek.

Ačkoliv knize nejsou nějaké velké zápletky a zvraty, je kniha svižná a autorův způsob vyprávění je promyšlený a sofistikovaný. Místy je kniha vtipná, ale není to takový ten humor za každou cenu.

Občas jsem měla trošku problém s dialogy, které mi někdy přišly trošku strojené a neuvěřitelné. Zároveň bych uvítala ten děj trošku svižnější a možná více záplatek, protože jsem měla pocit, že příběh plynul, ale negradoval.

Guláš určitě čtenářům můžu doporučit, zvlášť pokud devadesátá léta v Praze zažili a mají k tomuto městu vztah. Určitě kniha potěší i čtenáře, které zajímá, jak náš národ působí na cizince nebo prostě jen chcete nějaké oddechové čtení na jedno odpoledne či večer.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Beta a Guláš můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 3,5 * z 5.

Osvícení - Stephen King

12. listopadu 2019 v 18:11 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 392

Jack Torrance získá místo zimního správce v horském hotelu Overlook, kam se odstěhuje s celou svojí rodinou. Docela jednoduchá práce, až na jednu maličkost. V hotelu straší a postupně způsobí Jackovu posedlost. Je tu však ještě Jackův pětiletý syn Danny, který je obdařen mimořádnými telepatickými a jasnovideckými schopnostmi.


Osvícení je jednou z nejznámějších knih Stephena Kinga. A já s oblibou tvrdím, že pokud se Vám bude líbit Osvícení, bude se Vám líbit i většina tvorby autora. Pro mě je totiž tato kniha opravdu typickou knihou, kde mistr hororu a hrůzy vytahuje svoje esa z rukávu a čtenáři dokazuje, co všechno dokáže. Nyní vyšlo již třetí vydání v hard backu s nádhernou obálkou. A tahle kniha je jako stvořená na blížící se zimní večery.

Osvícení vypráví o rodině Torranceových. O Jackovi, kterému se smůla lepí na paty, jeho ženě Wendy a jejich synovi Dannym, který má dar telepatie a jasnovidectví. Společně se stěhují do hotelu Overlook, kde má Jack pracovat jako správce a Wendy věří, že právě tento krok pomůže zachránit rodinu. Ale rodinná idylka se rozhodně nekoná. Hotel Overlook je sice nádherným místem, ale minulost hotelu taková rozhodně není. Bývalý správce zde totiž zabil svou rodinu.

Stephen King zde předvádí opravdu svou nejlepší formu. Prostředí hotelu, tajuplný a děsivý pokoj 217 a samozřejmě postavy. S těmi si autor bravurně pohrává. Jack, který má problémy s alkoholem se v prostředí hotelu začne měnit k nepoznání, Danny, který má imaginárního kamaráda Tonnyho, začne vídat hrůzostrašné věci. Tato kombinace Vám nejednou nažene husí kůži a nepříjemný pocit.

Pro mě je Osvícení už takovou kultovní knihou, kterou by si měl přečíst každý fanoušek hororu. Atmosféra je každou stranou více tíživá a nepříjemná a Vy víte, že se schyluje k něčemu hrůznému. I když jsem příběh četla už podruhé, čtení jsem si užila a byla jsem nadšená. A je mi jasné, že se k tomuto příběhu budu určitě ještě mnohokrát vracet.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Beta a knihu si můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 5* z 5.

Jáma - C. J. Tudor

7. listopadu 2019 v 19:03 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Kalibr
Počet stran - 336

Joe se nikdy nechtěl vrátit do rodného Arnhillu. Ne potom, co zažil se svou partou: šikanu, zradu, sebevraždu. Ne potom, co zmizela jeho sestra Annie. Ne potom, co přišel o rodiče. Ale Joe nemá na vybranou. Protože to, co se kdysi stalo Annie, se děje zase. Protože minulost má ve zvyku se vracet. Protože nejhorší den Joeova života nebyl ten, kdy se jeho sestra ztratila, ale ten, kdy se vrátila.


Letošní Knihománie byla obsáhlá. V rámci této akce totiž vyšlo neuvěřitelných 27 knih napříč žánry. Jednou z knih je i Jáma, což je pokračování Kříďáka, který vyšel v loňské Knihománii. Kříďák se mi líbil a získal ode mě 4 * z 5. O to více jsem byla zvědavá na Jámu, která měla ohromnou reklamu a údajně má být ještě lepší a děsivější.

Pokud jste nečetli Kříďáka, budete se v ději Jámy trošku ztrácet. Potkáváme se zde totiž s postavami z prvního dílu. V příběhu se střídají dvě časové roviny, současnost a vzpomínky z roku 1992.

Hlavní postavou je opět Joe, chlapík se zvláštní a nejasnou minulostí, který se rád napije. Tentokrát se vrací do svého rodného městečka Arnhill jako učitel. Nastěhuje se do domu, kde se odehrála vražda a sebevražda. Zároveň sledujeme jeho flashbacky do minulosti, kde vypráví o zmizení svojí malé sestry, která se pak nečekaně vrátila. A už to nebyla jeho malá sestřička Annie, kterou znal dřív. Opakuje se snad nyní historie? To Vám už nebudu prozrazovat.

C. J. Tudor si i v knize Jáma drží svůj styl psaní. Temný, tajemný a chvilkami zvrácený. Zároveň si u žádné z postav nemůže být čtenář jistý, jaké tajemství skrývá. To je na Jámě opravdu super. Je to thriller, ale chvilkami přechází až na pomezí hororu a je to opravdu čitvá záležitost. Některé popisy autorky byly opravdu skvělé.

A teď přichází na řadu moje ale. Měla jsem velký problém s tím, že se více jak třetinu v knize nic moc extra nedělo. Respektive jsem čekala, že napětí se bude pomalu, ale jistě stupňovat, což se bohužel nedělo. Na to, jak byl děj takový táhlý, tak rozuzlení přišlo velice rychle. Vlastně až moc rychle a odehrálo se doslova na pár stránkách.

Jáma stojí za přečtení, ale Kříďáka podle mého názoru nepřekonala. Kniha má krásnou obálku, ale obsahově mi bohužel nepřinesla nic převratného a nezapomenutelného. Možná je to i tím, že horory a thrillery čtu, takže mám vysoká očekávání a možná trošku přísnější hodnocení. Námět knihy je dobrý, ale podle mě z něj šlo vytěžit trošku víc a autorka si k sobě mohla čtenáře k příběhu trošku více připoutat.

HODNOCENÍ - 3 * z 5.

Srovnáno se zemí - Richard Bachman

3. listopadu 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 302

Bart Dawes stojí v cestě pokroku. Prodloužení dálnice pohltí prádelnu, kde pracuje, i dům, v němž bydlel dvacet let, v němž se miloval s manželkou a hrál si se synem. Než mu však město stačí tohle všechno vzít, stanoví si jediný úkol. A bude to msta, jakou dokáže napsat jen život - a Stephen King.


Letošní rok opravdu fanouškům Stephena Kinga hraje do karet. Vychází totiž mnoho jeho knih v novém vydání. Srovnáno se zemí je jedna z knih, kterou mistr hororu vydal pod svým pseudonymem Richard Bachman, o kterém se s oblibou vyjadřuje jako o svém temnějším já.

Hlavní postava příběhu je Bart Dawes, stárnoucí muž, který už nemá vyhlídky nějaké růžové budoucnosti a tak nějak netouží už po ničem jiném, než po svém klidu. To se ale rázem změní. Jeho dům, který tak moc miluje, stojí v cestě výstavbě dálnice a musí se zbourat. A to je problém, protože Bart odmítá svůj domov opustit. Ale zrodí se mu v hlavě ďábelský plán.

Celý příběh je vlastně postaven na psychologii postavy pana Dawese. Sledujeme, jak se postupně mění, lže svojí ženě o tom, jak jim už sehnal nový dům a také mnohdy v hlavě rozpráví se svými imaginárními přáteli. Celý příběh je vlastně takové vyprávění o stupňující se depresi a propadání beznaději, která na konci příběhu opravdu vygraduje.

Srovnáno se zemí není úplně typickou knihou od Stephena Kinga, zde nenajdete žádné nadpřirozeno, zlo ani hororové prvky. Jedná se také o jednu z těch kratších autorových knih. Zároveň tohle také není kniha, která by od začátku do konce byla nabitá akcí, ale i přes to je čtivá. Nejvíce mě ale zaujal konec, kde se toho děje asi nejvíce z celého příběhu a byla jsem opravdu zvědavá, jak to vlastně dopadne. A ano, King závěr opět dovedl k dokonalosti.

Srovnáno se zemí Vám můžu doporučit. Je to trošku jiný pohled na Kingovu tvorbu, ale zároveň si zachovává čtivost, lehkost a ve čtenáři udržuje napětí a jakousi zvědavost, jak to celé dopadne a jestli se opravdu stane to, k čemu příběh po celou dobu směřuje.

Za poskytnutí knihy moc děkuji nakladatelství Beta a knihu můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.