Říjen 2019

To nejlepší v nás - Colleen Hooverová

31. října 2019 v 19:02 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Ikar
Počet stran - 288

Nový román bestsellerové autorky Colleen Hooverové o nešťastném manželství a jednom dávno zapomenutém slibu, který by ho mohl zachránit. Quinn by v životě nenapadlo, že potká osudovou lásku v nejhorší den svého života. Přesně to se ale stane. Začátek jejího vztahu s Grahamem je naprosto dokonalý, jsou jako stvoření jeden pro druhého. O sedm let později je ale jejich manželství v troskách. Zpočátku dokonalá láska je ohrožena tisíci nedokonalostmi jejich společného života. Člověk by řekl, že manželství přestává fungovat tehdy, když lásku nahradí zloba a pohrdání. Ale Quinn a Graham se na sebe nezlobí. Prostě už jen nejsou stejní jako dřív... Všechny společné sny a vzpomínky, místo aby je držely pohromadě, je od sebe oddělují. A to jediné, co by je mohlo zachránit, je dost možná právě, co jejich vztah nenávratně zničí.


Colleen Hooverovou není třeba nějak zvlášť představovat, tuto autorku žánru new adult většina čtenářů dobře zná. Nyní knižní pulty dobývá její novinka To nejlepší v nás, která je v zahraničí považována za jednu z nejlepších autorčiných knih.

Hlavní hrdinové Quinn a Graham se seznamují v ne příliš příznivé situaci a to, když stojí na chodbě za dveřmi bytu, ve kterém je jejich současní partneři podvádí. Sledujeme tedy vznik jejich vztahu, začátky, tu největší zamilovanost. Tato dějová linka je střídána dějovou linkou ze současnosti, kdy jsou Quinn a Graham už manželé a čelí v jejich vztahu neshodám a problému, který vypadá, že zapříčiní rozpad jejich vztahu. Naopak tato část knihy je plná smutku, deprese, zoufalství a ochladnutí citů.

To nejlepší v nás mě zničilo. Ta kniha je skvěle napsaná. Autorka ve Vás dokáže vyvolat úplně neskutečné pocity a chvilkami máte pocit, že ten příběh snad sami prožíváte. Colleen píše s neskutečnou lehkostí a zároveň čtenáři dokáže předat všechno potřebné.

Pokud jste připraveni na pořádnou nálož emocí, neváhejte a To nejlepší v nás si určitě přečtěte. Colleen mě přesvědčila o tom, že opravdu psát umí a určitě mám v plánu si od ní přečíst i další knihy. Četla jsem pouze Bez naděje a musím říct, že To nejlepší v nás je o několik levelů výše. U knih moc nebrečím, ale slzám jsem se v tomto případě neubránila. Není to úplně veselá kniha, ale je v ní popsáno vše, čemu vztah může čelit a jak tyto situace lidé mohou prožívat a jak rozdílně je mohou řešit.

To nejlepší v nás je prostě příběh, který ve Vás bude doznívat ještě dlouhou dobu.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.

Povídky Pověstiny: Lily a Magor - Jaroslav J. R. Tylich

28. října 2019 v 18:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Formal group
Počet stran - 192

Střelený příběh na hraně sci-fi, fantasy, grotesky a vonnegutovského pop-artu, v němž jako v každé nejlepší knížce nechybí pořádná zombie apokalypsa!


Jakmile někdo o knížce začne tvrdit, že je šílená, jsem vždy trošku na vážkách, protože málo kdy mi tahle šílenost sedne. Ale musím říct, že v případě Lily a Magora byly moje obavy zbytečné, tohle totiž byla opravdu zběsilá čtenářská jízda, kterou jsem si moc užila.

V knize je i romantická dějová linka, ale zapomeňte na přeslazenou romantiku tak, jak ji znáte. Lily a Magorovi budete fandit, ale zároveň Vám jejich vztah nijak nebude narušovat příběh samotný. Mně osobně tato střelená a neobyčejná dvojice hodně sedla.

Příběh se odehrává v Európě, v kraji zvaném Pověstina. Sledujeme partu zabijáků, kteří si říkají Bravo kachny. Už z tohohle můžete vytušit, že celá kniha je plná akce a nebudete se nudit. A víte co? Nechybí ani zombíci.
Jediné, co bych knize vytkla je ze začátku velké množství postav a střídání časových rovin, v tom jsem se trošku ztrácela. Ale docela rychle jsem si zvykla.

Vlastně mi pak i bylo líto, že jsem knížku dočetla, protože čím déle jsem knihu četla, tím víc mě bavila. A doufám, že brzo bude pokračování, protože mě hodně zajímá, co s postavami bude dál a jakým se příběh bude ubírat směrem.
Jestli máte rádi fantasy, zombie a ulítlé příběhy, je Lily a Magor přesně pro Vás. Knihu si užijete a budete se u ní bavit. A ten konec? Garantuju Vám, že budete nutně potřebovat další díl, stejně jako já.

Tímto autorovi, panu Tylichovi, moc děkuji za poskytnutí knihy na recenzi a milé věnování v knize.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Dlouhý pochod - Stephen King

24. října 2019 v 19:32 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 299

Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo postavit se na start a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí: tři napomenutí znamenají definitivní konec v soutěži. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, Dlouhý pochod přežije jen jeden z nich...


Dlouhý pochod je jedna z prvních knížek od Stephena Kinga, které jsem kdy četa. Tuto knihu autor napsal pod pseudonymem Richard Bachman. I když je to už asi 8 let, co jsem knihu poprvé, doteď si pamatuju, jaké pocity jsem u čtení měla. A proto mě zajímalo, jestli ve mně kniha zanechá takové pocity i po druhém přečtení. A nemýlila jsem se, Dlouhý pochod mě naprosto pohltil i napodruhé.

Dlouhý pochod nemá nikterak složitý děj, ale Stephen King i jednoduchou zápletku dovedl k dokonalosti. Sledujeme závod, do kterého se přihlásilo sto účastníků. Závod má jednoduchá pravidla, Soutěžící se nesmí vzdálit z vytyčené trasy a nesmí se zastavit ani zpomalit pod určitou rychlost. V tom případě pak dostávají napomenutí. Napomenutí mohou být celkem tři a pak v pochodu končí. Nejedná se o pouhý konec v soutěži, ale také o to, že celý pochod přežije pouze jeden účastník.

Mně osobně se hrozně moc líbí už ten samotný námět knihy. Popisování atmosféry celého pochodu je něco skvělého. Sledujeme i některé příběhy účastníků, jejich pocity a samozřejmě i jakýsi vývoj postav v závislosti na to, jak počet účastníků pochodu klesá.

Já knize nemám co vytknout, moc mě baví ta atmosféra, která je postupem času stále víc tíživá a vy jen napjatě čekáte, jak to celé dopadne a kdo dojde do zdárného cíle. Nejedná se vyloženě o horor, ale o pořádně napínavý příběh, kde hraje hlavní roli psychologie postav ve vypjaté situaci. Kniha je neuvěřitelně čtivá, budete hltat jednu stránku za druhou a nebudete mít klid, dokud příběh nedočtete. Dlouhý pochod je jedna z mých nejoblíbenějších knih Stephena Kinga a budu se k ní ještě mnohokrát ráda vracet.

Tímto moc děkuji nakladatelství Beta za recezní výtisk a knihu naleznete ZDE.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.

A co láska? - Šárka Šišková

14. října 2019 v 17:56 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Artview
Počet stran - 251

Prvotina úspěšné oděvní návrhářky Šárky Šiškové překvapuje svým vyzrálým literárním projevem. Autorka příběhů umí své čtenáře okamžitě zaujmout, velmi živým stylem dialogů a popisem míst. Dalo by se říci, téměř filmovými obrazy je čtenář rychle vtažen do napínavého děje až k jeho nečekanému vyvrcholení. Tři novely v jedné knize vypráví příběhy ze současnosti.


Tři příběhy o mezilidských vztazích a lásce, přesně tak se dá v zkratce popsat kniha A co láska?. Knihu jsem vůbec neznala, autorkou je česká akademická malířka, což mě velmi zaujalo. Nejen proto, jak bude autorka psát, ale také proto, že autorka si knihu dokonce sama ilustrovala. Ilustrace jsou hezké, vkusné a působí v knize velice jemně.

První povídka je Červený kabriolet, kde se setkáváme s režisérem Patrikem, velmi ambiciózní herečkou Alicí a hercem Romanem. Sledujeme natáčení filmu a s tím i nerůznější intriky. Čtenář poznává, kam až jsou ochotné postavy zajít aby dosáhly svého cíle.

Nikdy nechodím pozdě je druhá povídka v knize a odehrává se na akademickém poli umělecké vysoké školy a setkáváme se zde s Davidem, Anežkou a Klárou a sledujeme jejich vztahové trable.

Třetí a poslední povídka nese název Ryba ve vodě a je volným pokračováním první povídky a potkáváme zde Alici a Patrika po pěti letech a zase se rozehrává zajímavá hra mezi postavami a nechybí Patrikova manipulace.

Kniha A co láska? je zajímavou sondou do mezilidských vztahů a takové knihy mě vždycky baví. Příběhy nejsou nijak složité, ale přesto jsou zajímavé a autorka má hezký styl vyjadřování, který není monotónní.

I tak jsem ale měla s knihou trošku problém. Ačkoliv mě kniha zaujala, něco mi tam chybělo. Příběhy byly pěkné, ale bohužel ve mně nic nezanechaly, což je trošku škoda. Ke konci mi kniha už tak nějak splývala.

Pokud máte rádi české autory a knihy o vztazích, je pro Vás A co láska? přesně to pravé. Nečekejte náročné čtení, ale příjemnou nenáročnou i když místy trošku pochmurnou oddechovku, která rozhodně čtenáře potěší.

Za poskytnutí knihy na recenzi moc děkuji nakladatelství Artview. Kniha vyšla v edici Literi.

HODNOCENÍ - 3 * z 5.

Povznesení - Stephen King

6. října 2019 v 16:30 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 144

Scott Carey vypadá stále stejně, přesto ale neustále ztrácí na váze. Je tu také pár dalších podivností. Váží stejně v oblečení i bez něj. Se svým problémem se svěřuje doktoru Ellisovi. Kromě toho se Scott ve městečku Castle Rock, kde se odehrává celá řada Kingových příběhů, potýká s problémy s lesbickým párem, jejichž pes pravidelně vykonává svou potřebu na Scottově trávníku. Jedna z majitelek je přátelská, druhá studená jako led. Snaží se otevřít v Castle Rocku restauraci, místní komunita je však vůči homosexuálnímu páru zaujatá. Když Scott pochopí předsudečné myšlení včetně vlastního, snaží se pomoci. Nepravděpodobné spojenectví, každoroční běžecký závod a tajemství Scottova trápení nakonec probouzí v lidech, kteří sobě i ostatním "dopřávali" tolik zlého to nejlepší.


Povznesení od Stephena Kinga u nás není příliš známá kniha. Ačkoliv by si pozornost rozhodně zasloužila. Je to sice krátká povídka, ale rozhodně stojí za povšimnutí.

Povznesení má na první pohled podobný námět jako kniha Zhubni. Ale není tomu tak docela tak. Ano, hlavní hrdina Scott z neznámého důvodu pomalu, ale jistě hubne. Další zajímavost je ta, že váží stejně s oblečením i bez něj. A od těchto skutečností se odvíjí celý příběh. Scott se tomu snaží přijít na kloub, ale nedaří se mu to. Tak se tuto situaci rozhodne vzít za jiný konec a začne si plnit svoje tajné sny, chce narovnat trošku pohnuté vztahy se sousedy.

Na Kinga je Povznesení neskutečně milá kniha. Zde není žádná hrůza, ani děs a je to opravdu milý, až dojemný příběh, který je založen na mezilidských vztazích, protože právě ty tam hrají hodně důležitou roli.

A ten konec? Ten byl fenomenální! Něco takového jsem opravdu nečekala a vlastně mě to až dojalo. Což jsou i Kingovy knížky poměrně nezvyklé pocity.

Pokud s Kingem začínáte a nebo si chcete od autora prostě jen přečíst něco lehčího, Povznesení je přesně to pravé. Ale jak jsem už zmiňovala, není to typická kniha od autora, takže opravdu horor nečekejte. I tak Vás ale na jedno odpoledne kniha potěší a já vím, že se k Povznesení rozhodně budu chtít vrátit.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Beta a knihu si můžete pořídit ZDE.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.

Everless: Panství krve a kovu - Sara Holland

2. října 2019 v 16:30 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Fragment
Počet stran - 340

Čas je vězení. Jen ona má klíč. V království Sempera se platí časem. Hodiny, dny i roky jsou extrahovány z krve a pomocí magie přetavovány v kovové mince. Ty však bohatí aristokraté, jako jsou Gerlingové, neúprosně daní. Na úkor obyčejných lidí si tak zajišťují bohatství a dlouhověkost. Jules Emberová Gerlingy nenávidí. Před lety jim spolu se svým otcem sloužili na jejich panství Everless, pak však museli kvůli tragické nehodě utéct. Teď ale otec umírá a Jules nezbývá nic jiného, než se tam vrátit a vzácný čas pro něj získat. Návrat na Everless ji vystaví mnoha nebezpečím, a taky pokušením. Brzy se ocitne ve víru intrik, smrticích tajemství a lásky ke dvěma lidem, o nichž si myslela, že je už nikdy nespatří. To, jak se rozhodne, může změnit osud nejen jí, ale i samotnému času.


V dnešní době, kdy vychází mnoho fantasy knih mám občas trošku problém vybrat nějakou s opravdu originálním námětem. a pak se mi dostalo do rukou Everless, které mě naprosto nadchlo a pohltilo.

A čím je Everless tak moc originální? Čas je zde totiž měna. Za práci Vám platí časem, nájem platíte časem a pokud se třeba dopustíte něčeho, co je proti zákonům panství Everless, mohou Vám čas sebrat, jako trest. A právě na těchto pravidlech celý příběh stojí.

Jules, hlavní hrdinka, se snaží zachránit svého umírajícího otce a rozhodne se jít na panství Everless pracovat, aby pro otce vydělala nějaký čas. Jenže Everless je nebezpečné místo. A navíc Jules v sobě odhaluje schopnost, že dokáže zastavit čas.

Mně se tento příběh neskutečně líbil. Bylo to svižné a neskutečně mě to bavilo. Příběh podle mě nemá nějaká hluchá místa, kde by se čtenář stíhal nudit. A hlavně, pro mě byl děj opravdu nepředvídatelný, což mě vždycky neuvěřitelně baví. A ten konec? Tak ten jsem opravdu netušila. Nutně potřebuju pokračování, ale dle informací si budu muset do jara příštího roku počkat.

Pokud hledáte fantasy s opravdu originálním námětem a zároveň chcete knihu, kterou slupnete během chvíle, tohle je přesně pro Vás. Je to drsné, svižné a prostě báječné.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.