Srpen 2019

Lisey a její příběh - Stephen King

28. srpna 2019 v 17:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 608

Lisey Landonová je vdova po slavném spisovateli Scottu Landonovi, nositeli mnoha literárních cen. Když se Lisey konečně po dvou letech od manželovy smrti pustí do vyklízení Scottovy pracovny, uvědomí si, jak velký kus jeho minulosti (a vlastně i minulosti, kterou prožili spolu), vytěsnila z paměti. Proč tomu tak bylo? Co ji donutilo spustit mezi přítomností a časem minulým neprodyšnou purpurovou oponu?
Teprve když se na scéně objeví šílenec a násilník Dooley, musí se Lisey vydat po stopách vlastních vzpomínek a zjistit, co to před sebou ukrývala. Tu cestu, kterou pro ni nachystal zemřelý manžel, musí podniknout - jinak nepřežije.
Lisey a její příběh, na první pohled historie obyčejného manželství, je strhující román napěchovaný silou a něhou, krvavý a zároveň nádherný.


Další kniha od Stephena Kinga získala zbrusu nový kabát! Beta - Dobrovský letos vydává poměrně hodně Kingovek a předchozí vydání některých už nejsou vůbec k sehnání a nebo za ně zaplatíte nemalé peníze. A proto nás, sběratele Kingových knížek, nakladatelství Beta - Dobrovský zachraňuje a vydává je v novém vydání. A Lisey a její příběh je jednou z nich.

Lisey a její příběh je poměrně cihlička, 608 stránek skvělého čtení od mistra hororu. Musím říct, že obálka tohoto druhého vydání se mi líbí o dost více než u prvního vydání. Je pravda, že tento paperback není zrovna knihou do kabelky, teda alespoň pro mě. Zároveň je kniha pro mnoho čtenářů dosti kontroverzní a dělí čtenáře na ty, co ji milují a nebo na ty, co ji nenávidí. Můžete si říct, že tak je to přece u každé knihy, to ano, ale zde se mnohdy rozcházejí názory i milovníků Stephena Kinga.

Lisey je již dva roky vdova po slavném spisovateli Scottu Landonovi. Lisey se se ztrátou manžela vyrovnává velice těžce. Neustále vzpomíná a nechce tuto skutečnost přijmout. Rozhodne se protřídit manželovu pozůstalost v pracovně. Stále má pocit, jakoby by Scott v její blízkosti. Jenže Lisey začne ohrožovat šílenec, který tvrdí, že byl Scottovým velkým fanouškem a jeho úkolem je zpřístupnit Scottovy nevydané práce. A tady Vám už nechci prozrazovat více, protože to si prostě musíte přečíst.

Tohle není klasická Kingovka, které znáte, ale i tak si knihu určitě přečtěte. Nenechte se odradit pomalým a trošku nudnějším rozjezdem. Protože pak příběh nabere grády. Budete číst o přítomnosti, ale stejně důležité budou i návraty do minulosti. Jako ve většině Kingovek se i zde objevuje jakési zlo, jen v tomto případě nemá neuchopitelnou podobu, ale je zde jasně popsáno. Bohužel jsem chvilkami měla pocit, že autor se zde mohl rozjet krapet víc a se čtenářem si pohrávat trochu lépe, tak jak to umí.

Lisey a její příběh je pro skalní fanoušky nutnost. Pokud Kinga nemáte tolik v oblibě, můžete s touto bichličkou trošku bojovat. Ale i přes to je kniha, která stojí za to a čtení jsem si užila. Je to trošku jiná kniha, než jsme od autora zvyklí, ale v knihovně ji prostě chcete mít.

Za poskynutí knihy na recenzi moc děkuji nakladatelství Beta - Dobrovský a svou sbírku Stephena Kinga si můžete rozšírit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Bouří prokletá - Patricia Briggs

25. srpna 2019 v 17:41 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Fantom Print
Počet stran - 320

Jmenuji se Mercedes Athena Thompsonová Hauptmanová a jsem automechanička. A kojotí měňavkyně… A družka alfy vlkodlačí Smečky columbijského poříčí. Přesto by mě nic z toho nedostalo do maléru, kdybych před několika měsíci na mostě nepřevzala odpovědnost za bezpečí všech osob žijících na našem území. V tu chvíli mi to tak připadalo správné. Mělo to zahrnovat jenom hon na vražedné gobliny, zombie kozy a občas nějakého trolla. Místo toho začal být náš domov brán jako neutrální území, místo, kde mohou lidé bezpečně jednat s fae.

Skutečnost je ale taková, že nic a nikdo není v bezpečí. A zatímco se generálové a politici pouští do křížku s faeskými Šedými pány, blíží se bouře a její jméno je Smrt. Jsme ale smečka a dali jsme slovo. Zemřeme, abychom ho dodrželi.


Jedenáctý díl ze série Mercedes Thompsonová je tu. Série, která je plná vlkodlaků, upírů nebo goblinů. A nečekejte žádný romantický příběh. Tady se neustále něco děje a teče zde opravdu hodně krve.

Hlavní hrdinka Mercy má svou autodílnu. A taky se dokáže proměnit v kojota a vidí duchy mrtvých a další věci, které nechce navenek přiznat. Je vdaná za Adama, kderý je vůdcem vlkodlaků. Musí řešit nejrůnější problémy, od lovu goblinů až po zneškodnění zombie koz. A roztáčí se zde další kolotoč událostí a blíží se něco velmi nebezpečného.

Musím říct, že Bouří prokletá mi přijde jeden z těch temnějších dílů série. Napětí zde graduje a hrozba je pomalu ale jistě blíží. Jako v předchozích dílech zde nechybí napětí, akce, souboje a poměrně dosti nelítostný svět. Celá kniha je čtivá a má hodně svižný děj, takže čtení Vám bude ubíhat možná i rychleji, než byste chtěli.

Jestli mi v knize něco chybělo? Občas mi přišlo, že mohly být malinko lépe propracované dialogy. Zároveň se některé věci v knize měly trošku tendenci opakovat. Ale nebylo to nic tak hrozného, co by Vás od čtení nějak rušilo nebo odrazovalo.

Musím říct, že ačkoliv je Bouří prokletá 11. díl série, kniha si stále drží vysokou laťku, dokáže čtenáře vtáhnout do děje, připoutat k příběhu a udržet si čtenářovu pozornost. Bouří prokletá jsem si moc užila a vlastně mě až mrzelo, jak rychle jsem měla knihu přečtenou. Takové knihy mě prostě baví a stále bavit budou.

Moc děkuji Fantom Print za zaslání knihy na recenzi a knihu Bouří prokletá můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Desperátka - Martina Mouseová

21. srpna 2019 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Martin Koláček - e - knihy jedou
Počet stran - 183

Spiritualisticky laděný příběh s detektivní zápletkou vypráví o stovky let staré křivdě, která stále čeká na pomstu, o tajném sejfu, který už po generace nahání svým majitelům strach, i o jednom ponurém místě, které se nachází na prokleté straně hřbitovní zdi. Jak se mladá Greta, jako poslední potomek rodu desperátů, s tímto děsivým dědictvím vyrovná? Třetí kniha Martiny Mouseové se odehrává v současnosti, ale vrací se i do velmi hluboké historie.


Autorka Martina Mouseová není na knižním poli žádným nováčkem. Na svém kontě má již další 3 knihy, které byly vydány v elektronické podobě. V knihách se zpravidla objevuje nějaké detektivní zápletka, tajemno, napětí i tajemství. Musíte uznat sami, že tohle zní jako kombinace věcí, kterou si prostě chcete přečíst. A tak jsem se do Desperátky pustila.

Kniha je od začátku velice čtivá. Téma tajemného rodinného dědictví je vylíčeno opravdu skvěle. Děj začíná v Praze, kde se setkáváme s hlavní hrdinkou Gertou, které je 18 let a úplnou náhodou zjistí, že je nyní majitelkou tajemného sejfu ve švýccarské bance, který ukrývá něco tajemného a po generace obávaného. A Gerta samozřejmě chce zjistit, co že to zdědila a rodinného prokletí se rozhodně nebojí. A tím se roztáčí celý kolotoč událostí.

Despertáka je příběh psaný ich - formou, je psaný lehce, čtivě a nemá nějaká zbytečná, nudná nebo hluchá místa. Příběh opravdu rychle ubíhá. Ačkoliv je příběh ze současnosti, svou významnou roli zde sehraje i minulost. Gerta je na počátku příběhu pouze zvídavé mladé děvče, ale postupem příběhu se z ní stává podnikatelka s pěkně ostrými lokty a budete občas překvapeni, čeho je schopná.

Bohužel od poloviny knížky moje nadšení trochu opadlo. Přišlo mi, že kniha se už začíná občas trošku překombinovávat a děj byl chvilkami takový zmatený. To by mi asi tak nevadilo, ale s čím jsem měla velký problém bylo pojetí postav psů. Nechci to zde nějak více rozvádět, abych Vám neprozradila část zápletky. Ale tohle mě bohužel dost štvalo. Taky jsem moc nechápala, proč předkové s Gertou chvíli hovoří normálním jazykem a chvilkami používali přechodníky a byla to opravdu starodávná řeč, která bila do očí a příběhu spíš ubrala, než přidala.

E-kniha Desperátka pro mě byla příjemné překvapení, zvlášť když se jedná o knihu od české autorky. Kniha určitě stojí za přečtení, ale počítejte spíš s takovým oddechovým čtením s nádechem napětí. Jsem ráda, že jsem si mohla rozšířit obzory v českých autorech a přečíst zase něco nového.

Tímto bych chtěla paní autorce Monice Mouseové poděkovat za poskytnutí e-knihy na recenzi.

HODNOCENÍ - 3 * z 5.

Na obtíž - Colleen Hoover

18. srpna 2019 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Yoli
Počet stran - 312

Vossovy byste jen stěží označili za "normální" rodinu. Žijí ve zrekonstruovaném kostele, máma, která se ještě nedávno léčila z rakoviny, bydlí v suterénu a otec je ženatý s její bývalou ošetřovatelkou. A pak je tu Merit.
Merit Vossová sbírá trofeje, které nevyhrála. Je to podivný koníček, pro ni má ale zvláštní význam. Když se vydá na garážový výprodej, aby pátrala po svém novém úlovku, místo trofeje tam narazí na Sagana. Jeho osobnost, humor a odzbrojující optimismus jí okamžitě učarují. Dalo by se skoro říct, že je to láska na první pohled. Dokud Merit nezjistí, že Sagan je tak trochu… zadaný. Samotářská Merit se po tomhle zjištění uzavře ještě víc do sebe. Jako by svůj život i svou podivínskou rodinu sledovala zdálky. Dokud neodhalí tajemství, které jí žádná trofej nikdy nevynahradí…


Colleen Hoover je velice známá autorka, která napsala již několik knih pro teenagery. Jeji knihy jsou především romantické, ale každá zpracovává i nějaké závažnější téma a možná právě proto jsem se tak nějak jejím knihám vyhýbala, protož romantické příběhy většinou nevyhledávám. Ale na tuto autorku jsem všude slyšela i četla samou chválu, že mě prostě začalo zajímat, co na jejich knihách všichni vidí a jestli je autorka opravdu tak skvělá. A proto jsem se rozhodla začít autorčinou poslední a nejnovější knihou, která u nás vyšla, Na obtíž.

U knihy mě zaujala už obálka, která je velmi vydařená, ale to není žádnou novinkou u knih, které vydává Yoli. Ano, i Na obtíž bude krásně zapadat do mojí Yoli sekce v knihovně.

A teď k samotnému příběhu. Od autorky jsem nikdy nic nečetla, takže jsem opravdu nevěděla, co můžu čekat. A páni, bylo to skvělé překvapení. Od první stránky mě příběh neuvěřitelně chytl a musím říct, že mi autorčin styl psaní sedl. Opravdu se mi líbilo, jak každá postava byla něčím "divná" a každý měl nějaký svůj příběh a tajemství.

Ačkoliv kniha byla i romantická, nebyla romantika hlavním tématem příběhu. Kromě tajemství jednotlivých postav zde autorka otvírá ještě jedno závažné téma a to téma deprese. Hlavní hrdinka Merit totiž depresí trpí. A je zde popsáno, tento problém u člověka začíná, nevinně, pomalu a až do jakých rozměrů může dorůst.

Byla jsem překvapené, že ačkoliv je v příběhu hodně postav, každá postava má v příběhu celkem dost prostoru na to, aby se o ní čtenář dozvěděl co nejvíce. Za mě byly nejlepšími postavami malý Moby a pak Sagan. Potetovaný umělec se smutnou minulostí, tohle si prostě většina dívek zamiluje.

Na obtíž je lehké čtení, které možná na první pohled může působit trošku překombinované, ale každé téma v knize má svoje místo a svůj důvod. Ať je to už zmíněná deprese nebo sexuální orientace a nebo rodinné vztahy. Zároveň díky nejrůznějším podivnostem hlavních hrdinů je kniha jedinečná, dobře zapamatovatelná a ještě více čtivá.

Moje první knižní setkání s autorkou hodnotím na výbornou. Na obtíž mě opravdu hodně zaujalo, pro mě to nebylo takové typické romantické young adult čtení, bylo tam více hlubších myšlenek a navíc postavy nebyly prvoplánové a plytké, což velmi oceňuji. Jsem zvědavá na další knihy autorky a doufám, že budou taky tak skvělé a čtivé. Pro ty z Vás, kteří by Colleen rádi potkali, tak autorka bude mít v listopadu autogramiádu v Praze.

No a kde si můžete tuhle skvělou knížku koupit? Určitě doporučuji e-shop megaknihy.cz. Knihy dorazí vždy rychle a v pořádku. Zároveň tímto Megaknihám moc děkuji za skvělou spolupráci a za poslání knížky na recenzi.

HODNOCENÍ - 5 * z 5.

NOS4A2 - Joe Hill

11. srpna 2019 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 672

Victoria McQueenová je talentovaná mladá žena, která má odjakživa zvláštní schopnost - dokáže najít ztracené věci i skryté odpovědi. Proto není divu, že zkříží cestu ďábelskému padouchovi, v jehož starém černém autě s poznávací značkou NOS4A2 mizí děti. Dokáže zachránit duše nevinných dětí, které nestárnoucí Charles Manx přenáší do tajemné Vánoční říše, aniž by přišla o rozum nebo se sama stala jeho další kořistí?


Říkáte si, že tuto knihu už odněkud znáte? Tak to se určitě nemýlíte, jde totiž o druhé vydání knihy Vánoční říše. Kniha dostala nový kabát a i nový název podle seriálu, který byl vysílán na stanici AMC a příští rok by se diváci měli dočkat dokonce druhé série.

Joe Hill je syn Stephena Kinga. A sami musíte uznat, že to musí mít u čtenářů hodně těžké, protože jeho otec nasadil laťku hodně vysoko a totéž se očekává i od něj. Joe Hill má na svém kontě již více než desítku knih a Vánoční říše patří k jeho nejslavnějším a nejúspěšnějším knihám.

Ale teď už k samotné knize NOS4A2. Victoria je dítě s jakousi zvláštní schopností. Umí totiž najít ztracené věci. Dokáže se dostávat na různá místa pomocí Zkratky na nejrůznější místa, která si usmyslí. Jednoho dne si řekne, že chce potkat problémy a setká se s Charlesem Manxem, který má pro malé děti zvláštní slabost. Vybírá si týrané nebo zanedbávané děti, které pak odváží do Vánoční říše, kde jsou děti šťastné, každý den slaví a rozbalují dárky. K únosu dětí používá starý Rolls - Royce, který ho vozí po temných silnicích.

No, musím říct, že tohle rozhodně není čtení na Vánoce, jak se může zdát. Kniha je temná, ponurá a už od začátku ve čtenáři klíčí pocit, že tento příběh nebude pro slabé povahy. A to rozhodně není. Líbí se mi, že příběh mapuje celkem dlouhé období a tím pádem se čtenář dozvídá všechno, včetně toho, jak tohle celé začalo. Ačkoliv horory čtu, u Vánoční říše jsem občas měla pěkně nepříjemný pocit a husí kůži. Zároveň byla kniha místy dost absurdní a říkala jsem si, jak je vlastně možné, že tohle autora napadlo.

I když má kniha 700 stran, je opravdu čtivá. Ano, ten začátek je trošku pomalejší, ale ve finále je za něj čtenář rád, protože se dozví vše podstatné. Postav není mnoho a nejsou nijak složitě popisovány a možná i proto se kniha tak dobře čte. Některé scény jsou opravdu napínavé a budete tajit dech, jak to celé dopadne. Je vidět, že talent je v rodině Kingových dědičný.

Tahle kniha určitě nebude pro každého, ale pokud máte rádi hororové příběhy, kde je možné opravdu cokoliv, napětí, ale zároveň chcete něco neokoukaného, nového a chvílemi dosti bláznivého, tak po NOS4A2 určitě sáhněte a nebudete zklamaní. Kniha sice není zrovna na jedno odpoledne, ale ten čas strávený v tomto příběhu si rozhodně užijete a dost možná již nebudete chtít z Vánoční říše zpět.

Knihu NOS4A2 seženete ZDE u nakladatelství Beta - Dobrovský a já tímto moc děkuji za poskytnutí knihy na recenzi.

HODNOCENÍ - 5 * 5.

Betasamec - Milan Dohnal

7. srpna 2019 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 256

Třicátník Milan žije velmi všední život svobodného muže a řadového zaměstnance, když se mu víceméně náhodou podaří posadit se na manažerskou židli v nadnárodním korporátu. Jeho život se tím změní prakticky od základů - teď, když je úspěšný a dobře vydělávající muž, začnou o něj jevit zájem krásné ženy, snaží se mu vlichotit noví "přátelé", život se zdá být jedním nikdy nekončícím mejdanem. Časem se ale ukáže, že uhájit teplé místečko v korporátu není až tak snadné, zvlášť ve chvíli, kdy jsou ekonomické výsledky v červených číslech a vedení si žádá rychlé a efektivní řešení. Jenže nic takového v korporátu ještě nikdy nikdo nedokázal.


Hledáte nějaké vtipné, letní čtení, které Vám ale nezabere příliš místa v kufru na dovolenou nebo v kabelce? Tak v tom případě je tady pro Vás kniha Betasamec od českého autora Milana Dohnala. Tohle letní čtení totiž není pouze záležitost pro dámy. Vlastně bych Betasamce nazvala spíš takovým letním čtením pro muže.

Hlavní hrdina je obyčejný chlap, třicátník Milan, který se tak nějak protlouká životem. V práci není příliš šťastný, milostný život mu také příliš nevzkvétá, když už potká ženu, je to většinou na jednu noc. Nedokáže odolat pivu a ani si neodpustí cigaretu. Jednoho dne se mu život obrátí naruby a to proto, že v práci je dosazen na manažerskou pozici a tím se mu otevírá zcela nový svět. Bohužel ne všichni jsou v tomto světě upřímní a féroví, jak by si přál.

Milan, hlavní postava knihy je upřímný chlap, který si nebere servítky, nazývá věci pravými jmény a pro sprosté slovo nejde vůbec daleko. Kniha je psána s nadsázkou, humorem a lehkostí a každý z nás se určitě najde v nejedné situaci, kterou Milan prožívá. A to je velké plus knihy, většina z nás se aspoň místy dokáže ztotožnit s hlavní postavou a čtenář si řekne, že podobnou situaci třeba také zažil. A upřímně, spousta situací je opravdu vtipná. Všemu dodává šmrnc opravdu svérázný způsob vyprávění Milana.

Kniha je vtipná, ale občas mi přišlo, že ten vtip byl do některých pasáží už trošku nucen na sílu, to mě trošku mrzelo a lehce mi to kazilo dojem z knihy. Ačkoliv mi vulgarismy v knihách nevadí, zde jich na můj vkus občas bylo zbytečně moc aniž by knize něco přidaly.

Pokud chcete opravdu odpočinkové čtení, mohu Vám Betasamce jen doporučit. Ideální prázdninová kniha, kterou si oblíbí jak ženy, tak muži. Ačkoliv se nejedná o úplně převratný příběh, krásně si u něj odpočinete a určitě zapomenete na starosti všedních dní a to je u knihy důležité.

Děkuji nakladatelství Beta- Dobrovský za poskytnutí knihy na recenzi a knihu můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.

Stranger Things : Temný experiment - Gwenda Bond

4. srpna 2019 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Fobos
Počet stran - 320

Tajemná laboratoř. Ďábelský vědec bez minulosti. Je léto roku 1969 a Amerikou zmítají hrůzné zprávy o válce ve Vietnamu. Terry Ivesová bydlí na univerzitní koleji v Indianě a zdá se, že válečná vřava i bouřlivé protesty v hlavním městě jsou jí na hony vzdálené. Jenže svět se mění a Terry nehodlá jen zpovzdálí přihlížet. Když se doslechne, že se v nedalekém městečku Hawkins uskuteční důležitý vládní experiment, okamžitě se přihlásí. Ocit¬ne se v laboratoři hluboko v lesích, kde jí přísní výzkumníci podávají psychedelické látky… Terry začíná tušit tajemství a je rozhodnutá ho odhalit. Jenže za zdmi Státní laboratoře v Hawkinsu, pod ostrým dohledem ředitele Martina Brennera, číhá spiknutí mnohem monstróznější, než si Terry dokáže představit. Potřebuje proto pomoc ostatních pokusných subjektů - včetně jednoho, který je tak tajný, že svět o jeho existenci nemá nejmenší tušení. Je jím malá holčička s nevysvětlitelnými nadlidskými schopnostmi, která má místo jména číslo: 008…


Seriál Stranger Things od Netflixu je teď fenomén. Nedávno byla zveřejněna třetí série, která opravdu stojí za to. Seriál mě naprosto uchvátil, takže když vyšla kniha, která je prequel k seriálu, musela jsem si ji přečíst.

Pokud sledujete seriál, tak kniha Vám odhalí události, které se děly před obdobím, které mapuje seriál. Dozvíte se zde více o minulosti Eleven a její matky Terry. Taky se v knize setkáte s Kali a doktorem Brennerem. Tím ale známé postavy končí. Příběh sleduje vznik celého experimentu, jak se k němu Terry dostala a její minulost včetně vztahu s otcem Eleven.

Mnoho lidí se ptá, jestli si mohou knihu přečíst, pokud ještě neviděli seriál, jestli to pochopí. Ano, samozřejmě to lze, kniha funguje jako samostatný příběh a čtenář děj pochopí. Nicméně já doporučuji před čtením knihy seriál vidět, protože si dle mého knihu užijete mnohem více.

Temný experiment je psán jednoduchým a čtivým stylem, postavy si rychle zapamatujete. Ačkoliv děj pomalu ale jistě plyne, přijde mi, že se tak do poloviny knihy moc nic neděje. A jakmile se něco začne dít, tak vlastně už stejně tušíte, jak to dopadne.

Za mě je kniha fajn, čtenář si doplní informace, ale ten povyk, co je kolem knihy a jak je kniha skvělá, to si podle mě Temný experiment nezaslouží. Nebýt seriálu, který je o mnoho úrovní výš, byla by kniha opravdu pouze průměr. Bohužel mě to dost zklamalo a čekala jsem, že bude kniha dobrá minimálně stejně jako seriál.

Takže kniha stojí za přečtení, pokud si chcete doplnit nějaké informace a vrátit se do "světa Stranger Things". Ale bohuže taková knižní bomba to není, což mě hodně mrzí, protože jsem se na knihu opravdu hodně těšila a vkládala do ní velké naděje. Bylo to ale nenáročné čtení na dva dny, kterého nelituju.

HODNOCENÍ - 3,5 * z 5.

Okrsek VIII - Adam LeBor

1. srpna 2019 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Vydáno - Beta - Dobrovský
Počet stran - 368

Balthazar Kovacs je romský detektiv z budapešťského oddělení vražd. Právě když pije svůj první šálek kávy, obdrží tajemné textové zprávy. Jsou to jen tři slova: "26, Náměstí republiky", a fotografie. Fotografie ukazuje tělo třicátníka, ležícího na zádech s očima otevřenýma, napůl pokrytého cihlami a prachem. Adresa - někdejší ústředí komunistické strany, což bylo kdysi jedno z nejvíce obávaných míst v zemi. Ale když Kovacs přijde na Náměstí republiky, tělo je pryč a jeho jediným svědkem je malý cikánský kluk, který viděl mrtvolu v neoznačené dodávce. Následné vyšetřování zavede Kovacse hluboko do podsvětí Budapešti, do míst, která zůstávají běžným návštěvníkům skryta, a dostává se na stopu rozsáhlé korupce, která sahá až hluboko do vládních kruhů.


Máte rádi detektivky, ale tak nějak chcete sáhnout po něčem jiném než po severském krimi? Tak Okrsek VIII je správná volba! Autor Adam Lebor je kouč psaní a působil ve zpravodajství z Maďarska a východní Evropy.

Musím říct, že detektivky příliš nečtu. Dnešní trend severského krimi mě tak nějak minul. Ale když jsem se dozvěděla o detektivce z Maďarska? To mi přišlo hodně zajímavé a neobvyklé.

Už na začátku je příběh hodně zajímavý a okamžitě Vás vtáhne do děje. Maďarsko, uprchlická krize, politika, tohle tvoří skvělý koktejl, který dělá knihu neobvyklou a hodně čtivou. Maďarsko je zde popsáno trošku z jiného pohledu. A aby byl hlavní hrdina, detektiv,Rom? S tím jsem se v takovém příběhu ještě nesetkala a opravdu to byl od autora dobrý nápad. Samozřejmě hlavnímu hrdinovi Balthazarovi se nedaří v osobním životě, jak to v detektivkách mnohdy bývá.

S čím jsem měla trošku problém byly jména. Jelikož byly maďarské, tak jsem měla trošku problém si je zapamatovat. Stejně tak celou knihu doprovázela maďarština, naštěstí většina vět bylo následně přeloženo do češtiny, jinak bych se asi moc nechytala.

Na Okrsku VIII oceňuji, že se dotýká aktuálních témat a celý příběh je uvěřitelný. Nikdo tam není neohrožený superhrdina, celou knihou je propleteno plno intrik a politiky.

Okrsek VIII pro mě byl opravdu překvapení. Od knihy jsem neměla vysoká očekávání, ale tohle se mi opravdu líbilo a zaujalo mě to. Konec jsem teda trošku tušila, ale i tak mi to celkový dojem z knihy nezkazilo. Opravdu doporučuji všem fanouškům detektivek, i těch neobvyklých.

Za poskytnutí knížky na recenzi moc děkuji Beta - Dobrovský a knihu si můžete zakoupit ZDE.

HODNOCENÍ - 4 * z 5.