Říjen 2018

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii - Mohsin Hamid

7. října 2018 v 17:49 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Odeon
Počet stran - 150

Na příběhu NĚKOHO (hrdinovo jméno neznáme) ukazuje Hamid krutou a drsnou tvář současné Asie - bídu, nemoci a smrt. Na druhé straně vypráví o lásce partnerské i rodičovské. Líčí milování na střeše domu stejně jako nelegální výrobu kopií filmů na DVD.


Další kniha z mojí oblíbené řady Odeonek. Tahle kniha je sice krátká, ale velmi silná.

Hlavní postavou knihy je Někdo. Ano, pravé jméno hlavího hrdiny nám po celou dobu příběhu zůstává utajeno. Vlastně v knize nejsou žádná jména. I tak si postavy bez problému zapamatujeme. Vlastně není ani přímo zmíněno místo, kde se příběh odehrává. O to větší prostor dostává fantazie čtenáře.

V příběhu sledujeme chudé prostředí, v němž se Někdo narodí. Osudy jeho rodičů a sourozenců. Nechybí ani první láska Někoho. Ale osud tomuto vztahu není příliš nakloněn.

Někdo se vydá se ze svého rodného prostředí pryč. Začíná jako poslíček DVD a postupně se vypracuje v úspěšného podnikatele. Bohužel i podnikání nese svá úskalí a tak se časem setkává s výhružkami.

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii je silná kniha svým příběhem. Je psán zvláštně ale přesto čtivě. I když je kniha tenká, život Někoho budete prožívat spolu s ním. Knihu bych doporučila spíše starším čtenářům. Ale jako každá Odeonka, je kniha čtivá, zajímavá a surově zpracovává témata, o nichž se v knihách běžně nepíše.

HODNOCENÍ - 3* z 5.