Spící obři - Sylvain Neuvel

30. září 2018 v 13:37 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Knižní klub
Počet stran - 345

Deadwood, Jižní Dakota. Jedenáctiletá Rose se prohání na kole poblíž domova, když tu se náhle propadne pod zem. Probere se na dně jámy v krychlové místnosti, na jejíchž stěnách září tajemné složité symboly. Hasičům, kteří ji přispěchají zachránit, se naskytne ještě podivnější pohled: Rose leží na dlani obří kovové ruky. Uběhlo sedmnáct let, avšak záhada bizarního artefaktu, jeho původu či tvůrců zůstává nevyřešena. Určení stáří se vzpírá logice, vojenské zprávy jsou cenzurované, nové teorie zuřivě zamítané. Pár lidí však neúnavně pátrá po odpovědích, mezi nimi i Rose, toho času již vystudovaná fyzička a vedoucí tajného týmu pokoušejícího se rozluštit záhadné symboly. Brzy je jasné, že se ocitli na cestě k odhalení objevu, který přepíše dějiny lidstva. Buď mu přinese definitivní mír, nebo hromadnou záhubu…


Tak tohle byla po mě hodně zvláštní kniha. Úvodem musím zmínit, že nejsem nějakým velkým fanouškem sci-fi. Takže jsem se této knize celkem vyhýbala a měla strach, jestli se mi vůbec bude líbit. Nakonec to pro mě bylo příjemné překvapení.

Spící obři jsou psaní neobvyklým způsobem, formou nejrůznějších výslechů, deníkových zápisků a poznámek. Zajímavé je, že všechny osoby vyslýchá jedna a ta samá osoba, ale za celou knihu se vlastně nedozvíme, kdo to je, jak se jmenuje a jakou vlastně hraje roli. Ale už v první knize je jasné, že tahle osoba bude mít pěkné dlouhé prsty a bude tahat za různé nitky v příběhu. Díky formě, kterou je kniha psaná, se čte rychle, svižně a je čtivá. V knize se setkáváme s různými postavami, které jsou také vcelku sympatické a lehce zapamatovatelné.

Kniha mi ze začátku opravdu utíkala a četla se sama, asi v polovině knihy ale přišel zlom a tak nějak mě příběh přestával bavit. Přišlo mi to opakování toho stejného pořád dokola. Nevzdala jsem to a Spící obry jsem dočetla a vyplatilo se to. Ten konec opravdu stojí za to! Posledních pár stran Vás prostě navnadí na druhý díl ať chcete nebo ne.

Jak tedy Spící obry shrnout? Zajímavé zpracování, čtivý příběh. Je to takové sci-fi pro začátečníky, řekla bych. Nic složitého ale i tak je to čtivé a čtenáře kniha chytne. Měla jsem strach z nějakých složitých popisů, které v knize naštěstí nebyly. Zároveň ale nechybí ani politické pozadí celého příběhu. Tahle kniha Vás prostě bude bavit a já se už těším na druhý díl.

HODNOCENÍ - 4* z 5.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama