Srpen 2018

Podivný případ se psem - Mark Hadon

29. srpna 2018 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladateství - Argo
Počet stran - 176

Dojemný příběh o autistickém chlapci. Christopher Boon je patnáctiletý chlapec, který je autista. Nemá rád kolem sebe mnoho lidí, také nemá rád žlutou a hnědou barvu a když se ho někdo dotkne. Co ale naprosto miluje je matematika, je to hotový matematický génuis. Je zároveň velkým obdivovatelem Sherlocka Holmese. Jednoho dne najde na zahradě sousedky zapíchnutého psa vidlemi, rozhodne se, že pachatele vypátrá a přijde tomu na kloub. To ale ještě netuší, že se mu podaří odkrýt i rodinné tajemství.


Tato kniha má sice jenom necelých 180 stran ale i tak Vás svým příběhem dostane. Je to dramatický příběh jedné rodiny ale zároveň i sonda do mysli autisty. Dozvídáme se, jak běžné denní činnosti těmto lidem působí obtíže. Je zajímavé vidět, jak některé věci vnímá, má své zvyky a ty nerad mění. Zároveň jsou ale další postavy, jako například Christopherův otec. Ten se snaží být s chlapcem trpělivý ale ne vždy se mu to daří. Nebo také Christopherova školní asistentka, která mu pomáhá se učit, ale zároveň se jí svěřuje i se svým trápením v běžném životě.

Dvěmi hlavními témtaty knihy jsou tedy autismus a důvěra, která se těžce buduje ale lehce pozbývá.

Christopher je matematický génius. A to pro mě byl problém. Celou knihou se totiž nesou jeho výpočty, rovnice a příklady. A já jsem matematický antitalent od přírody. Takže tyhle pasáže mě ve čtení rušily a odváděly mou pozornost od děje. To byla opravdu asi jediná věc, kterou knize mohu vytknout. Bohužel se ale v knize objevuje v dost velkém měřítku.

Mně se kniha moc líbila, zdánlivě jednoduchá vražda psa čtenáře dovede vlastně úplně jinam. Vše ale bude dávat smysl.I Christopher se v příběhu vyvíjí, stejně tak jako nahlížíme pod pokličku tajemstvím jeho rodiny. Tahle kniha Vás prostě bude bavit a pokud milujete matematiku, zamilujete si i knihu. Před pár lety jsem byla v Městkém divadle v Brně na představení Podivný případ se psem a už tehdy se mi příběh hrozně líbil. A to jsem knihu nečetla. Pokud tedy budete mít možnost si přečíst knihu nebo vidět divadelní představení, určitě neváhejte.

HODNOCENÍ - 4* z 5.

Dvůr trnů a růží - Sarah Janet Maas

26. srpna 2018 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - CooBoo
Počet stran - 440

Mrazivý a strhující příběh na motivy příběhu Kráska a zvíře. Devatenáctiletá Feyre se stará o svou chudou rodinu, aby ji uživila, chodí lovit. Jednoho dne v lese zabije vlka. Několik dní na to se stane něco hrůzného, pro Feyre si přijde podivný tvor, který ji odvleče do svého sídla, které je naprosto jiný svět. Feyre zabitím vlka porušila starodávnou Úmluvu a musí za to zaplatit. Podivný tvor je Tamlin, jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Feyřina nenávist k Tamlinovi se postupně změní v lásku a nejen to. Zjišťuje, že na Tamlina a jeho zemi je uvalena kletba. A Feyre se ji pokusí zlomit a Tamlina i jeho království zachránit.


Vůči této sérii jsem byla hodně skeptická a odkládala jsem ji jak jen se dalo. Mluvilo se o ní všude a všchni ji chválili a mně se tomu moc nechtělo věřit. Až ale ten největší humbuk opadl, podlehla jsem a koupila jsem si první díl série. A chyba! Měla jsem si koupit rovnou všechny tři díly! Protože ten první díl je skvělý a já bych nejraději začala číst další.

Od Sarah J. Maas jsem nikdy nic nečetla a tak jsem měla celkem strach ze stylu, jakým píše. Navíc píše strašně tlusté knihy a těm se většinou vyhýbám. Zde jsem ale byla velice mile překvapena. Styl Maasové je lehký, jednoduchý a čtivý. Nechybí romantika, akce a napětí. Musím říct, že jsem byla až překvapená, jak mě příběh chytl a jak jsem ho prožívala. I když některé věci byly předvídatelné, pořád mě to nutilo číst dál a těch 440 stran neuvěřitelně uteklo. Z postav jsem si oblíbila Luciena a vlastně postupně i Tamlina. K srdci mi nepřirost Rhys, kterého všichni tak milují

Zároveň ale netvrdím, že Dvůr trnů a růží je nejpropracovanější kniha a světě. Ano, je to jednodché a mnohdy prvoplánové ale prostě mě to baví. Jako slabinu knížky jsem viděla ze začátku v hlavní hrdince, ta mi nebyla moc sympatická, ale postupem knihy se to změnilo. A popisy rádoby erotických scén si mohla autorka snad i odpustit.

Kniha určitě stojí za přečtení. Dostala mě do jiného světa, přivedla na jiné myšlenky a prostě mě bavila. Druhý díl má být snad ještě lepší než první díl, o to více se na něj těší a mám od něj velká očekávání. Jsem zvědavá také na vývoj postav, jestli stále zůstanu v týmu Tamlin a Rhyse nebudu mít příliš v lásce. Nechme se překvapit. Každopádně už první díl série pro mě byl jízda.

HODNOCENÍ - 5* z 5.

Fairy Tales - Hans Christian Andersen

20. srpna 2018 v 13:29 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladateství - Infoa
Počet stran - 192

Kniha osahuje neznámější pohádky Hanse Christiana Andersena. Na jedné straně je vždy anglicý text a na druhé je český překlad, jedná se o tzv. zrcadlový text. Pohádky jsou určeny spíše pro starší děti a dospělé. Autor kladě důraz na morální hodnoty, využívá svůj smysl pro humor.


Knihu jsem si koupila náhodou v Levných knihách, když jsem se rozhodla, že je čas něco dělat s mou angličtinou. Nejsem úplný začátečník, ale anglicky jsem pár let nemluvila a nějak aktivně jsem ji ani nepoužívala, pokud nepočítám sledování seriálů a filmů v původním znění. Moje slovní zásoba a znalost anglických časů má značné vady na kráse, takže jsem měla strach, jestli knize budu rozumět. Kniha je pro úroveň B1 - B2. Stálo mě to trošku přemáhání vystoupit ze své komfortní zóny a pustila jsem se do čtení.

Kniha pro mě byla velice milým překvapením, za dva dny jsem měla přečteno. Hned na posezení jsem přečetla 90 stránek a zbytek jsem si nechala na druhý den abych se na to plně soustředila. I když nejsem žádný přeborník v angličtině, kniha se mi četla dobře. Samozřejmě, byly slovíčka, která jsem neznala, ale přesně proto je tam zrcadlový text, který skvěle pomáhá v těchto situacích. Čím déle jsem knihu četla, tím lépe se četla. Některá slovíčka se v příbězích opakují, takže jakmile si slovíčko jednou přeložíte, už budete vědět i v dalších pohádkách.

A teď k pohádkám samotným. Nejvíce se mi líbila Malá mořská víla a Císařovy nové šaty a Sněhová královna. Tyto tři pohádky mě neskutečně bavily a užívala jsem si je. Zároveň si myslím, že byly i poměrně jednoduché, co se slovíček a gramatiky týče. Ostatní pohádky byly takové průměrné, ale i tak se četly dobře. Pohádka, kterou jsem protrpěla, byla Malenka. Já ten příběh prostě hrozně moc nemám ráda. Ať už je to filmové zpracování, česká verze a nebo ta anglická. Ten příběh jsem opravdu trpěla od začátku do konce a ani se mi nechtěl dočíst. Ale nevzdala jsem to!

Fairy Tales byla po dlouhé době anglická knížka. Ano, bylo to pro mě náročnější čtení než v češtině, ale jsem ráda, že jsem se do toho pustila a vlastně mě to nakoplo číst v angličtině dál. Ano, teď ze začátku mi vyhovují zrcadlové texty, které mi občas opravdu pomohou. Ale cvik dělá mistra a já věřím, že časem zvládnu angličtinu i bez zrcadlového textu. Tuto knihu všem začátečníkům doporučuji. Pohádky jsou kratší, nejsou nijak složité a opravdu se čtou dobře.

HODNOCENÍ - 4* z 5.

Batman - Ticho - Kniha první - Jim Lee, Jeph Loeb

12. srpna 2018 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Crew, BB art
Počet stran - 128

Poté, co se multimilionář Bruce Wayne stal v dětství svědkem vraždy svých rodičů uplynulo již moho let. A proto se rozhodl zasvětit svůj život boji proti zlu a osvobodit Gotham od krutovlády zločinu. Po letech tréninku oblékl slavný plášť aby se stal Batmanem. V tomto příběhu Batman pátrá po uneseném chlapci a odhaluje přitom záludný plán. Někdo totiž o něm ví víc než se zdá. Jeho nepřátelé nabývají stále větší síly. A některé jeho přátele začne někdo ovládat.

" Přísahal jsem na hrobě svých rodičů, že očistím tohle město od zla, které je připravilo o život. Ve dne jsem Bruce Wayne, milionař a filantrop. V noci mě zločinci, zbabělá a pověrčivá smečka nazývají Batman."


Na tuhle knihu jsem narazila kdysi úplně náhodou. Na stánku ji měli za 49 Kč a tak jsem si řekla, že na komiks je to výborná cena. Batman: Ticho Kniha první je první díl DC komiksového kompletu. Příběh Vás od začátku bude bavit, je nabitý akcí a jedna šarvátka bude střídat druhou. Kromě Batmana se zde setkáme i s dalšími známými postavami jako je například Superman, Catwoman, Harley Quinn a Joker.

Ačkoliv jsem fanoušek Marvelu, byla jsem z této knihy od DC velice mile překvapena. Vlastně mě až mrzelo, že jsem si tehdy koupila pouze první díl a další knihy už nekupovala. Kniha je totiž velice pěkně zpracovaná, je v hardbacku, pevná a po grafické stránce jí taky nemám co vytknout. Kresby byly zajímavé a komiks plynul opravdu rychle. Na začátku knihy Vám jsou představeni autoři a samozřejmě i příběh samotný a co se stalo dříve. To Vás krásně uvede do děje a můžete si knihu opravdu užít naplno.

Pokud budu mít šanci se dostat k dalším dílům, určitě si je ráda přečtu. Tohle byla velice příjemná jednohubka. Knihu máte sice přečtenou za chvíli, ale čtení si užijete a budete se tešit na pokračování příběhu.

HODNOCENÍ - 5* z 5.

Malý princ - Joann Sfar

8. srpna 2018 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Albatros
Počet stran - 112

Komiks na motivy knížky Antiona de-Saint Exupéryho. Malý princ patří již řadu let ke skvostům literatury pro děti i dospělé.

Není princ jako princ. Tenhle je skutečně jen jeden - Malý princ, jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury.
S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této knížky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti Malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí, o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme: Malý princ pocházel z tak malinké planetky, že si to možná ani neumíme představit. Ale věděl, že je třeba chránit květinu, kterou vypěstoval, a že mu to přineslo větší radost než pijákovi plná láhev, podnikateli peníze a panovačnému králi nezměrná moc.


Příběh Malého prince zná asi každý. Komiksové vydání je zase nový a jiný pohled na příběh. Příběh jako takový to ale nijak nemění. Ilustrace nejsou kdo ví jak propracované, ale dýchne z nich na Vás jakási dětská naivita. A možná právě ta příběh skvěle dokresluje. Ačkoliv jsem malého prince četla už mnohokrát, vždycky v příběhu najdu něco nového a příběh mě dojme.

Pokud sbíráte vydání Malého prince, je tohle absolutní must have. A pokud máte tento příběh prostě jen rádi, knihu Vám taky můžu vřele doporučit.

Kniha se stala už takovou klasikou, že i když je tohle trošku jiné zpracování, nemám knize vůbec co vytknout. Je to taková jednohubka na maximálně jeden večer ale po přečtení ve Vás příběh prostě něco zanechá a budete přemýšlet.

HODNOCENÍ - 5* z 5.

My děti ze stanice ZOO - Christiane Vera Felscherinow, Horst Rieck, Kai Hermann

5. srpna 2018 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Oldag
Počet stran - 261

Dnes již dospělá Christiana F. vypráví svůj životní příběh. Svůj životní příběh narkomanky a prostitutky. První setkání s drogou u ní proběhlo ve 12 letech, to byl hašiš. O rok později už přišel na scénu heroin. Christiana v příběhu detailně popisuje jak svou závislost, tak i vztahy s rodinou, společností a i se svou partou, na kterou nedala dopustit. Ačkoliv je drogově závislá, příchází jí do života chlapec, do kterého se zamiluje, Detlef. Ten je ale také drogově závislý a vydělává si vlastním tělem. Má tento vztah šanci na úspěch? Dokážou se společně zbavit závislosti? Zjistí rodina Christiany, že je drogově závislá?


My děti ze stanice ZOO je na Databázi knih 66. nejlépe hodnocená kniha. A určitě si to zaslouží. Příběh dospívající dívky je naprosto šokující. Christiana je z nefuknční rodiny. Začíná to nevinným chozením ven a touhou někam patřit, někam zapadat. Vše začíná alkoholem, cigaretami a hašišem. Poté ale přichází na scénu heroin. Závislost je čím dál silnější a tudíž je třeba čím dál vyšší dávka. A na drogu si musí hlavní hrdinka nějak vydělat. Začne se tedy živit prostitucí. V jejím okolí je spousta narkomanů a čím dál častěji se stává, že někdo z nich na následky svojí závislosti zemře.

Od příběhu nečekejte nějaké příkrasy. Vše je vyprávěno s neuvěřitelnou syrovostí, upřímností a zároveň je v příběhu patrná i jakási dětská naivita. Ačkoliv kniha zpracovává hrůzné téma, je psána neuvěřitelně čtivě. Kromě Christiany vidíme osudy i jejich přátel a v neposlední řadě vidíme i to, jaký má dopad její závislost na celou rodinu. Hlavní hrdinka se svým způsobem vlastně chce závislosti zbavit a i se o to několikrát pokouší, bez úspěchu.

Z této knihy opravdu až mrazí. Když si uvědomíte, kam všude se Christiana dostane, co prožívá, koho potkává. Tohle je příběh z 80. let z Německa. Dnešní doba je ještě horší a o to víc pak člověk začně přemýšlět, co může potkat dnešní děti. Nebála bych se knihu zařadit do povinné četby. Protože problematika drog a prostituce je zde dokonale popsána a tenhle příběh by se měl dostat mezi mladé lidi aby zjistili, co vše jim hrozí a stačí jedno špatné rozhodnutí.

Pro nečtenáře je zde i filmová varianta My děti ze stanice ZOO z roku 1981. I když musím říct, že kniha je podrobnější a obsáhlejší a lépe popisuje jednotilivé osudy. I tak mohu film a knihu určitě všem doporučit.

HODNOCENÍ - 5* z 5.

Harry Potter a Ohnivý pohár - J. K. Rowlingová

1. srpna 2018 v 15:57 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Albatros
Počet stran - 571

Již čtvrté dobrodružství Harryho Pottera, známého kouzelníka, který přežil kletbu, která se nepromíjí.

Harry Potter je studentem čtvrtého ročníku školy čar a kouzel v Bradavicích. Tento ročník je pro Harryho speciální, v Bradavicích se totiž bude konat Turnaj tří kouzelníků. Harry by si přál se turnaje zúčastnit, ale turnaj je pouze pro kouzelníky starší 17 let. Ohnivý pohár o Halloweenské noci vybere jména účastníků turnaje. A jedním z nich je i Harry Potter. Kdo hodil jeho jméno do poháru? Harry bude muset čelit nelehkým úkolům, při kterých mu chvilkami půjde o život...a do toho všeho se šíří zvěsti, že Voldemort znovu nabývá na síle.


Příběh Harryho Pottera zná snad každý a každý ho musí milovat. Dokonale promyšlený kouzelnický svět si Vás prostě podmaní až chvilkami budete litovat, že jste mudla. Každá postava je skvěle vylíčená a v příběhu má své důležité místo. Já mám Harryho ještě v prvním vydání, četla jsem ho již mnohokrát a stále mě baví jako kdysi. Příběhy mladého kouzelníka Vás budou bavit ať je Vám 12 nebo 60.

Ohnivý pohár je pro mě první takový temnější díl. Harry už není úplné dítě, děj není už tolik pohádkový, neustálá hrozba Voldemorta visí ve vzduchu, kouzelníci si začínají vybírat na kterou stranu se přikloní. Ta atmosféra je prostě parádní.

Tento díl se zabývá především Turnajem tří kouzelníků a školním plesem. Samozřejmě s plesem souvisí výběr doprovodu a tak se v tomto díle začnou rýsovat první sympatie mezi některými postavami. Za mě ale ples zabírá poměrně značnou část knihy a příliš mě nebavila. O to ale lepší je Turnaj tří kouzelníků, kde jednotlivé úkoly nejsou pro žádné padavky. Každý účastník se s úkoly popere způsobem sobě vlastním a ne každému se každý úkol podaří. Při úkolech jsem byla napnutá, jak to dopadne, i když jsem knihu četla a několikrát jsem i viděla film.

S každým dílem jsou lépe vylíčeny charaktery jednotlivých postav. Postavy dospívají, vyvíjí se. To je na clé sérii prostě skvělé, že v prvním díle se setkáváte s dětmi a v posledním už s pomalu dospělými lidmi. V Ohnivém poháru jsem si zamilovala Pošuka Moodyho, ta postava je prostě báječná. No a samozřejmě Sirius, to je můj oblíbenec už od třetího dílu.

Já vlastně knize nemám nějak co vytknout, baví mě i po těch letech. Tenhle díl už opravdu nabírá dějově na síle a věřte, že ke konci knihy se Vám prostě bude tajit dech. Ačkoliv je kniha celkem tlustá, je tak čtivá, že i nečtenář ji zvládne za pár dní a nemusí se u ní nějak trápit. Díky knize si ještě rozšříte příběh jak ho znáte z filmové verze. Tuhle knihu nemůžu jinak než určitě doporučit.

HODNOCENÍ - 5* z 5.