15 minus - Tomáš Zářecký

29. července 2018 v 16:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Moba
Počet stran - 413

Reality show 15 minus je u diváků velmi oblíbená, nemá totiž žádné hranice. Můžete udělat cokoliv a komukoliv bez jakýchkoliv právních následků. To je první pravidlo. Druhé pravidlo je, že se výhra 60 milionů Euro dělí mezi všechny, kteří dorazí do cíle. Když se tyhle dvě pravidla spojí, vznikne něco hrůzného. V 15 minus je 15 soutěžících, kteří se neznají, každý je úplně jiný a netuší, kdo co může od koho čekat. Smrt a podraz může přijít ze všech stran bez vyzvání. Don přichází do soutěže naivní a očekává fér hru. Velice rychle zjistí jaká je realita. Dochází mu, že pokud v sobě neobjeví zvíře, nemá šanci dojít až do cíle.


Na 15 minus jsem četla poměrně dobré recenze. Čekala jsem, že celý příběh bude akce od začátku až do konce. A soutěžící budou umírat jako na běžícím pásu. Na neštěstí je tohle další kniha od které jsem čekala mnoho a dostalo se mi zklamání. Prvních pár stran knihy mě bavilo a říkala jsem si, že jestli bude taková celá kniha, bude to skvělé. No, ačkoliv prvních pár stran bylo super, dalších téměř 200 stran se na můj vkus nic moc nedělo. Neříkám, že kniha byla úplně bez akce, ale nic, co by Vás úplně dostalo se prostě nedělo. Popisy zbytečných scén, snaha autora vytvořit napětí tam, kde to vlastně nějak nešlo. Pořád jsem čekala, kde se co stane a nestalo se v podstatě nic. Nebo aspoň nic převratného.

Za stranou 200 ale došlo k nějakému zlomu. Kniha najednou nabrala na obrátkách, začlo se něco dít a vlastně to chvilkami bylo napínavé, že jsem chtěla číst stále dál. Nejlepší části knihy byly ty s domorodci a pak závěr. Ty části byly tak dobré, až mi přišlo, jestli to nepsal jiný autor. Co ale na knize obdivuji je to, že ačkoliv je v knize 15 soutěžících, čtenář si všchny bude bez problému pamatovat aniž by si musel dělat nějaké poznámky. Dozvíme se základní charakteristiku postav a díky tomu si každou postavu dobře zapamatujete.

Abych to shrnula, ve výsedku pro mě kniha 15 minus byla spíš zklamání. Z knihy o 413 stránkách jich bylo dobrých tak maximálně 150 a to bohužel nestačí. Možná, kdyby kniha byla kratší, působil by celý příběh mnohem lépe. Co se týče jazykové stránky knihy, některé pasáže měly tendenci se opakovat a autor není úplě jazykově vyzrálý. I když kniha byla čtivá, prostě to nestačilo, příběh byl chvilkami nedomyšlený nebo naopak moc překombinovaný a soutěžící měli někdy pomalu schopnosti superhrdinů. Příště bych volila více akce a lépe některé části příběhu promyset.

HODNOCENÍ - 3* z 5.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Betty - hlavavknihach Betty - hlavavknihach | Web | 29. července 2018 v 18:32 | Reagovat

Skvělá recenze. Na knihu jsem četla taky samou chválu, takže jsem vlastně ráda, že recenze nebyla úplně pochvalná - abych neměla přemrštěná očekávání jako ty. Teda pokud se mi ještě někdy podaří knihu sehnat, protože co jsem koukala po eshopech, už nikde není. :-D

2 Aires Aires | Web | 29. července 2018 v 23:43 | Reagovat

Pěkná recenze :) Na knihu mě rozhodně nalákala, určitě se po ní v knihovně podívám :)

3 Petra z Knihomolského deníku Petra z Knihomolského deníku | 3. srpna 2018 v 15:34 | Reagovat

[1]: Moc děkuji :) Pokud člověk nemá přehnaná očekávání, kniha je fajn. No, v obchodech a e-shopech už bohužel není, ale knihovny nebo bazary ji určitě mít budou :)

4 Petra z Knihomolského deníku Petra z Knihomolského deníku | 3. srpna 2018 v 15:34 | Reagovat

[2]: Moc děkuji :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama