Červen 2018

Hygge - Prostě šťastný způsob života - Meik Wiking

30. června 2018 v 7:30 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Jota
Počet stran - 288

Dánové patří mezi nejštastnější obyvatele. Proč? Protože hygge. Hygge není nějaké zaříkávadlo, ale výraz pro řekněmě jakýsi pocit spokojenosti či štěstí. Je to o atmosféře a prožitku, jakýsi vnitřní klid. Hygge může být vlastně úplně všechno, oblečení, osvětlení, restaurace, jídlo nebo dokonce i počasí. Celou knihou nás provází Meik Wiking, ředitel Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. Na začátku knihy se seznamujeme se samotným slovem hygge, co znamená, jak vzniklo. Poté se zabývame nejrůznějšími tématy, jak do svého života můžete vnést co nejvíce hygge. Nechybí ani recepty, tipy jak se oblékat a další. Najdeme zde dokonce i pár hygge míst, která můžeme v Dánsku navštívit.

Tato kniha vám nabídne rady a tipy, jak know-how nejšťastnějšího národa na světě můžete využít ve svém životě i Vy.
• Udělejte si pohodlí. Dejte si přestávku.
• Buďte tady a teď. Vypněte telefony.
• Ztlumte světlo. Zapalte svíčky.
• Nalijte si víno. Pusťte si svůj oblíbený film.
• Budujte vztahy. Udělejte si čas na své blízké.
• Přestaňte jíst jen a pouze zdravě. Dort je zcela rozhodně hygge.
• Žijte dnes tak, jako by už zítřek nikdy neměl přijít.No, co ke knize dodat, je taková zvláštní. Je to jakási sonda do dánské kultury a způsobu žití, což se mi velice líbilo. Hygge vlastně není nic drahého ani nóbl, spíše naopak. Hlavní roli hraje prožitek, pohoda a klid. Také je důležité trávit čas s přáteli. Hygge je ale i mít hezkou chvilku pro sebe, s kávou, čajem či vínem nebo kouskem dortu, to už záleží na Vás. Kniha je doplněna i hezkými fotografiemi. Zároveň se ale v knize objeví slovo hygge tolikrát, že Vám to na konci knihy už trošku poleze krkem. Co mi ale vadilo bylo to, že se mnohdy ty stejné informace opakovaly pořád dokola.

Myslím si, že kniha není nějakým univerzálním receptem na štěstí. Zároveň je nám ale nabízen trochu jiný pohled na život, na svět a to je rozhodně zajímavé. Zejména v Česku, kde je v oblibě nadávat, stěžovat si, by si každý z nás měl něco z této knihy vzít. Umět se na svět dívat optimisticky, pořád se jen za něčím nehonit a umět vydechnout, trávit čas s blízkými lidmi a ten čas si umět užít. To je poselství knihy, které u nás trošku chybí. A díky tomuto přístupu vlastně chápu, že jsou Dánové štastní.

HODNOCENÍ - 2* z 5.

Horrorstör - Grady Hendrix

26. června 2018 v 17:36 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Plus
Počet stran - 248

Představte si obrovský obchodní dům s nábytkem. Obchodní dům, kde seženete cokoliv a je navrhnutý tak, že Vás prostě donutí nakoupit. Ano, to je přesně Orsk v Clevelandu. Každé ráno, když přijdou zaměstnanci do práce je v domě něco jinak. Rozbité police, znečištěné sedačky, místo sklenic jsou střepy. Trojice zaměstnanců se rozhodne, že v Orsku zůstanou přes noc a této záhadě přijdou na kloub. Orsk totiž stojí na místě, kde dřív byla věznice, mají tuto spoušť na svědomí duchové? Nebo v Orsku přespávají nějací nezvaní hosté? To vše Vám příběh prozradí.


Příběh sám o sobě nepřichází s nějakým převratným námětem, který by byl čtenářům neznámý. Co je ale pro čtenáře neobvyklé je prostředí, já osobně jsem se s knihou z prostředí obchodního domu s nábytkem ještě nesetkala. Jak už samotný název knihy napovídá, jedná se o horor. No, milovníci hororů příliš nejásejte. Jedná se spíše o béčkový horor, který je vlastně poměrně předvídatelný. Samozřejmě nechybí duchové a smrt pár hrdinů. A tím to vlastně tak nějak končí. Podle mě šlo mnohem více a mnohem lépe využít potenciál prostředí, kde se příběh odehrává. Chvilkami mi přišlo, že autor se snaží více popsat, kde je vystavená jaká skříň než aby rozvíjel samotný děj. To je veliká škoda. Všichni obchodní domy s nábytkem známe, takže ty detailní popisy tam byly prostě navíc.

Co se mi moc líbilo je ale zpracování knihy. Kniha na první pohled vypadá spíš jako katalog s nábytkem než jako kniha. Takže pokud budete s knihou cestovat, je možné, že Vám lidé budou koukat přes rameno, proč čtete katalog s nábytkem. Já jsem s knihou jela vlakem a několika zvídavým pohledům jsem také neušla. Kniha obsahuje i různé interní informace Orsku, popis jejich služeb, reklamační list a další. V tomto je Horrorstör opravdu originální.

O co více je kniha originální designem, tím více pokulhává v ději. Pokud máte načtené horory, tak Vás tady opravdu nic nepřekvapí. Prostě béčkový horor s obyčejnou zápletkou a očekávaným rozuzlením. I tak ale kniha stojí za přečtení, není dlouhá a designově se prostě povedla. A možná po přečtení knihy, když pojedete do obchodního domu s nábytkem, už nebudete tak klidní jako dřív.

HODNOCENÍ - 3* z 5.

Po Valentýnu - Esther J. Ending

23. června 2018 v 8:00 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Odeon
Počet stran - 247

Rain, Storm, Ocean, Forrest a Pillow, ne, to nejsou náhodná anglická slovíčka ale jména pěti sourozenců, jejichž osudy v knize Po Valentýnu sledujeme. Jejich matka je měla se třemi různými tatínky, jeden alkoholik, druhý bral LSD a třetí bral kokain, pil a týral děti. Bohužel ani matka se o děti nestrala a tak byly děti odebrány a dány do dětského domova. Toto smutné dětství je poznamená a následky si nesou až do dospělosti. Ocean trpí psychózami, které nakonec vyústí v to, že se oběsí, Pillow je alkoholička, Forrest kouří marihuanu, Storm a Rain nejsou schopní mít žádný vztah a tak spí spolu.Po Valentýnu bylo oceněno jako nejlepší knižní debut roku 2004 v Nizozemsku. Ačkoliv je kniha poměrne kontroverzní, u čtenářů se jí dostalo vřelého přijetí. V knize narazíte na mnoho témat: drogy, alkohol, promiskuita, incest, domácí násilí, homsexualita, znásilnění a nechybí ani vražda a mnoho dalšího. Pokud si říkáte, že to jsou samá depresivní témata, tak ano, je to taková deprese na papíře, nic moc veselého v příběhu nečekejte. Chvílemi si až říkáte, co se asi tak mohlo autorce stát, že tohle vůbec byla schopná napsat. Ať už si autorka něcím z toho prošla nebo ne, kniha je psaná velmi sugestivně. Celý ten příběh autorce prostě věříte.

S čím jsem ale měla problém, byla hlavní hrdinka. Rain je psychicky nevyrovnaná, vlastně se jí nechce ani pracovat a má tendenci si na vše stěžovat. To je pro mě bohužel takový koktejl který mi dost kazil dojem z knihy.

Co se mi ale knize líbí je její surovost, upřímnost a to, že se nebojí dotýkat nejrůznějších témat, které se příliš v knihách neobjevují a už vůbec ne v takové míře.

Po Valentýnu není kniha pro každého, není to ani kniha na jedno odpoledne. Já knihu musela číst po kouscích, jelikož je občas tak depresivní, že jsem prostě už neměla náladu. Knihu bych doporučila spíše starším čtenářům, četný výskyt sexuálních scén, které jsou mnohdy dost podrobně popisovány, to také asi nesedne každému.

I když je kniha kontroverzní a psaná takovým neobvyklým style a dotýká se smutných a vážných témat, doporučuji ji. Podle mě je potřeba si jednou za čas něco takového přečíst ať vidíme, že vlastně naše životy jsou fajn a máme se dobře.

HODNOCENÍ - 3* z 5.

Syn teroristy - Jeff Giles, Zak Ebrahim

20. června 2018 v 13:34 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Noxi
Počet stran - 112

Syn teroristy je zpověď chlapce, který si narozdíl od svého otce vybral odlišnou cestu.

Zakovi Ebrahimovi bylo v roce 1990 pouhých sedm let a přesně to pro něj byl zlomový rok. Rok, ve kterém jeho otec El - Sayyid Nosair spáchal hrůzný čin, zastřelil vůdce Židovské obranné ligy. Zdánlivě obyčejná rodina, otc průmyslový inžeýr, matka americká učitelka, která konvertovala k islámu, se i se vými dětmi najednou stávají psanci a nejsou nikde vítáni. Otce za čin odsoudí a je ve vězní, v roce 1993 ale z vězení pomáhá plánovat útok na Světové obchodní centrum. Rodina s otcem ze začáku komunikuje, postupně se mu ale vzdalují a začínají nový život bez něj. I když s rodinou otec nežije, jeho hrůzné činy je stále pronásledují. Matka pozná nového muže, kterého si vezme s vidinou nového začátku a krásného života, bohužel i v tomto případě je růžová budoucnost zase v nedohlednu. Zakova rodina se stále stěhuje.


Ačkoliv byl Zak odmalička vychováván k nenávisti, nenechal se tím strhnout a zvolil si vlastní cestu. Odmítá terorimus, násilí a snaží se šířit poselství míru. Byl vybrán aby promluvil na hlavní konfrenci TED. Část honoráře z této knihy věnoval na podporu neziskové organizace, která pomáhá komunitám postižených terorismem po celém světě.

I když je kniha krátká, sledujeme zde Zakův život od dětství až do dospělosti. Vidíme také jak se postupně vyvíjí jeho pohled na věc. Jako dítě nejvíce vnímá čas strávený s otcem, kterého je čím dál méně. V dospělosti s otcem již prakticky nekomunikuje a odsuzuje ho za jeho činy. Matka se se Zakovým otcem rozvede a najde si jiného muže, se kterým se po 14 dnech vdá. Bohužel druhý manžel si se Zakem vůbec nerozumí a je k němu velice hrubý.

V knize jsou popsány Zakovy pocity, jeho samota, smutek z toho, že vlastně nikam nepatří. Zároveň ale vidíme, jak v Zakovi stále více roste odhodlání nikdy nebýt jako otec.

Mně se kniha moc líbila, možná právě díky tomu, že byla krátká a nebyl tam prostor pro nějaké zbytečné pasáže. Vše bylo hezky popsáno, děj knihy svižně plynul. Zároveň zde nejsou nějaké drastické pasáže a pohled dítěte dodává knize na její autentičnosti.

HODNOCENÍ - 4* z 5.

Terapie sdílením - Ester a Josefina

19. června 2018 v 17:48 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Listen
Počet stran - 304

Terapie sdílením, původně instagramový projekt od Ester Geislerové a Josefiny Bakošové nyní dostal svou knižní podobu!

Rozchodem si prošel asi každý z nás. Rozchodové zprávy jsme sami napsali a i dostali. Tohle je soubor mrazivých, úsměvných a mnohdy až neuvěřitelných rozchodových vět. Kniha je doprovázena také fotografiemi obou autorek a dopisy od jejich lásek či rodiny. Nečekejte v knize nějaký děj, na každé straně je pouze pár vět, které mnohdy mluví za vše.


Terapie sdílením je takovou zábavou maximálně na hodinu a to ještě v případě, že budete číst opravdu pomalu. Bude to ale hodina, kdy se některým větám opravu zasmějete a nad jinými budete jen tiše žasnout.

Kniha je moc hezky graficky zpracovaná, mírně holografický vzhled knihy je prostě roztomilý. Věty jsou psané formou konverzce na sociálních sítí. Nějaký literární zážitek ale budete hledat marně.

Ze začátku je kniha poměrně zajímavá a neobvyklá, zhruba tak od poloviny mi ale přišlo, že se vše vlastně tak nějak opakuje a pomalu to ztrácí svoje kouzlo. Co mě ale zarazilo je, že v knize je poměrně dost stránek, kde je v podstatě jen jedna věta a tím to končí. To mi přijde až zbytečné plýtvání papírem. Další věc je cena knihy, ta mi přijde trošku nadsazená v porovnání s obsahem knihy. Jak se ale říká, každé zboží má svého kupce. A v tomhle případně byla bravurně zvládnutá propagace knihy.

Abych to tak shrnula, kniha mě na hodinu pobavila, ale asi to není nic, co bych musela číst za měsíc znovu. Jako instagramový projekt mají rozchodové věty pro mě větší kouzlo než knižní vydání, které jako celek chvilkami působí tak nijak. Možná také jen nejsem ta správná cílová skupina.

HODNOCENÍ - 3* z 5.

Smrtka – Neal Shusterman

16. června 2018 v 10:02 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Nakladatelství - Yoli
Počet stran - 384

Svět, kde lidstvo má už vše, nestárne, přirozenou smrtí už neumírá, nemoci již nejsou součástí jejich životů a přestává se počítat věk. Pokud spácháte sebevraždu, prostě Vás odvezou do oživovacího centra. Vše monitoruje a pečlivě hlídá systém Nimbus. I přes zdánlivou idylku je nutné udržovat určitý počet obyvatel. A proto je zde cech Smrtek. Smrtky mají určité kvóty, kolik lidí musí ročně pokosit a jsou to jediné osoby, které Vám můžou vzít život. I pokosení ale není jen tak, musí se dodržovat určitá pravidla a přikázání. Například rodina pokoseného vždy získá roční imunitu.

V příběhu se setkáváme s Rowanem a Citrou, kteří byli vybrání do učení smrtky Farradaye. Hlavní hrdinové jsou obyčejní lidé bez nějakých superschopností. Ze začátku je nespojuje nic kromě toho, že ani jeden se Smrtkou stát nechce. Jediným přínosem pro ně je to, že jejich rodiny dostanou imunitu. Oba učedníci svoje rodiny milují. A rodina toho, kdo se stane Smrtkou získá doživotní imunitu. Je tady ale jedna komplikace, Smrtkou se nemohou stát oba, ale pouze jeden z nich. Další háček nastává ve chvíli, kdy jedna ze Smrtek umírá a vypadá to, že to nebyla žádná náhoda!


Svět knihy je pro mě dokonale propracovaný a nádherně morbidní. Musím říct, že jsem občas obdivovala více propracovanost světa než příběh samotný. Příběh je vlastně obyčejný, hlavní hrdinové jsou normální teenageři a žádní hrdinové. Musím ocenit, jak detailně je chod světa vysvětlen a přes to je děj stále srozumitelný. Co knize taky dodává na atmosféře jsou deníkové zápisky různých Smrtek. I přes to, že je kniha young adult, nalezneme v ní pár hlubokých myšlenek.

Tuhle knihu vřele doporučuji. A myslím, že kniha není věkově omezena, zamilují si ji mladší čtenáři ale stejně tak i dospělí. Ačkoliv má kniha téměř 400 stran, čte se opravdu lehce a prostě hltáte stránku za stránkou. I grafické zpracování knihy je krásné, ale to mě u nakladatelství Yoli vlastně ani nepřekvapuje, jelikož oni ty knížky prostě umí.

Smrtka je prvním dílem připravované série. Už teď je jasné, že kdo četl Smrtku, se nemůže dalších dílů dočkat. Tato série autora snad vyjde již kompletní a ne jako Bez šance, kde byl v češtině vydán pouze první díl.

Už po pár stránkách té knize prostě propadnete. Já se obyčejně nenechávám příliš strhnout nadšením z knih, ale zde to prostě jinak nešlo. Smrtka má svůj úspěch prostě zasloužený a oprávněný.

HODNOCENÍ - 5* z 5.

Nové Odeonky z Dobrých knih

10. června 2018 v 13:43 | Petra z Knihomolského deníku |  Co je nového
Jelikož na e-shopu Dobrých knih byly velké slevy na některé Odeonky, byla by velká škoda svou sbírku zase o něco nerozšířit. Zvlášť po oznámení informace, že Odeon bude měnit design knížek, takže se můžeme rozloučit s klasickým designem s čárovým kódem.


Dobré knihy prodávají některé Odeonky už od 23 Kč, což je prostě báječná cena. Musím říct, že balíček mi dorazil opravdu brzy i když některé knihy byly z externího skladu a knihy byly krásně zabalené, takže jim cestou nehrozilo nějaké poškození. Bohužel ne u všech e-shopů je tohle samozřejmostí.

A jaké že jsem si to pořídila knihy?
Jádro slunce - Johanna Sinisalo, přběh z Finska, z 21. století, kde jsou ženy buď krásné a hloupé a absolutně poslušné a nebo jsou chytré, nepoddajné a ani nevyknikají krásou.
Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii - Mohsin Hamid, příběh hrdiny, jehož jméno je nám neznámé, ukazující bídu v Asii.
Doplavat domů - Debrah Levy, příběh rodiny, které naruší jejich rodinnou idylku nahá dívka, která se koupe v jejich bazénu.
Ticho a vřava - Nihad Sirees nám vypráví o dvou dnech v životě spisovatele v Damašku. Není to obyčejný příběh, jelikož spisovatel je zakázaným autorem.
Čerň a stříbro - Paolo Giordano, zde sledujeme příběh manželství, kdy manžel je fyzik a má sklony k depresi.
Boxer, brouk - Ned Beauman, v knize sledujeme dvě dějové linky, v první je vztah entomologa s boxerem a v druhé figuruje sběratel nacistických kuriozit, který najde něco nečekaného.

Každá kniha je úplně jiná ale přesto jsou všechny zajímavé a už se těším až si je přečtu. Samozřejmě se zde můžete těšit na recenze.

Pokud váháte ze kterého knižního e-shopu objednat, Dobré knihy jsou skvělou volbou. Zde se můžete podívat na jejich nabídku: https://www.dobre-knihy.cz/ .

Psycho Sanatorium - Chet Williamson

10. června 2018 v 11:01 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Kniha je volným pokračováním původní trilogie. Setkáváme se s Normanem, který se léčí v psychiatrické léčebně. Stále bojuje s hlasy jeho mrtvé matky v hlavě. Léčba se ale celkem daří, Norman začíná komunikovat. Jednoho dne za Normanem přijde lékař, který mu sdělí, že pro něj má překvapení, ozval se mu údajný Normanův bratr, který by chtěl Normana poznat. Bratři se setkávají, rozumí si. Norman se bratrovi svěřuje se svým trápením i úspěchy. Vypráví mu i o chovaní personálu k němu samému a bohužel ne každý z ošetřujících se chová k pacientům tak jak má. Náhle ale začnou lidé z personálu mizet. Je za těmito zmizeními Normanův bratr nebo snad duchové, kteří údajně mají ústav obývat?Kniha se nese v duchu prvních třech dílů. Je zde krásně vykreslena Normanova psychika, jeho léčba i pokroky v léčbě. Stále ale jistou roli sehrává Normanova matka. I tento čtvrtý díl, který je volným pokračováním, se čte dobře, děj ubíhá a mnohdy ve vás vzbudí mnoho pochyb kdo za zmizením personálu vlastně stojí. Psycho Sanatorium není nijak dlouhá kniha, se svými 224 stranami vás ale dokáže vtáhnout do děje a na nějakou dobu skvěle zabavit. Doporučuji jak fanouškům původní trilogie, tak i čtenářům, kteří předchozí díly nečetli, protože i přes to děj bez problému pochopí.

HODNOCENÍ - 4* z 5

Utrpení mladého Werthera - J. W. Goethe

10. června 2018 v 10:57 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
V knize se setkáváme s hlavním hrdinou, mladým mužem jménem Werther. Ten se zamiluje do Lotty, která je zasnoubená již s postarším mužem Albertem. S Lottou se ale přesto stýká každý den, podniká s ní procházky a tráví spolu čas. Lottě je Werther sympatický ale i přes to neporuší slib, který dala Albertovi. Později Werther potká dívku, která mu připomíná Lottu ale není do ní zamilovaný. S Lottou si stále dopisuje. Kniha je psána ich formou a formou dopisů, které Werther píše svému příteli a sděluje mu svoje nejniternější pocity. Děj knihy mapuje období zhruba dvou let. Kniha je inspirována Goethovou nešťastnou láskou.Po vydání knihy se údajně dokonce zvedla vlna sebevražd, mnozí lidé se údajně ve Wertherově utrpení našli a inspirovali se jeho způsobem ukončení trápení.

Kniha mě překvapila jazykem, kterým je psána. Četla se dobře. S čím jsem ale měla trošku problém byl hlavní hrdina, jehož neustálé fňukání mi chvilkami už vážně lezlo krkem. I tak mě ale cosi stále nutilo číst knihu dál a dál a ve finále jsem vlastně čekala, že se kniha bude číst hůř. V knize je vlastně potlačená dějová linka a primárně se vše soustředí na pocity hlavního hrdiny. Určitě jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a rozšířila si tak obzory v klasice. Knihu určitě můžu doporučit k povinné četbě, už jen pro to, že není nijak dlouhá a dá se bez problému přečíst.

HODNOCENÍ - 3* z 5

Bylo nebylo - Once upon a time

10. června 2018 v 10:53 | Petra z Knihomolského deníku |  Recenze
Máte rádi Sněhurku, Zlou královnu, prince Krasoně? Tak přesně vám by neměla uniknout kniha Bylo nebylo! Pokud je vám název povědomý, tak ano, příběh jste mohli totiž vidět i v seriálové podobě.

V příběhu se setkáváme s Emmou, která si žije poklidným životem a v den jejich narozenin ji navštíví chlapec, který je její syn Henry, kterého dala kdysi k adopci. Henry Emmě začne vykládat neuvěřitelný příběh o městečku Storybrooke, kde obyvatelé jsou pohádkové postavy uvězněné v našem světě. Městečko je ale podezřelé, všechny dny jsou stejné, ve městě je stále čtvrt na devět a pokud chce město někdo opustit, stane se mu něco zlého. Emma Henrymu nevěří, ale odveze ho zpět do Storybrooke k jeho adoptivní matce a tam celý příběh začíná.V knize se prolíná jak skutečný svět z prostředí Storybrooke, tak pohádkový svět, kde nám jsou pohádkové postavy představeny i s jejich příběhem. Nechybí napětí, akce, zrada i láska. Ačkoliv jsem od knihy neočekávala mnoho, stále mě to nutilo číst dál a příběh poměrně svižně utíkal. Obě linie příběhu, jak ta pohádková, tak ta skutečná, byly dobré vylíčené, žádné zdlouhavé popisy ale zároveň autorka dokáže každou postavu představit. Co mě trošku zklamalo byl konec knihy. Ačkoliv měl příběh gradovat, přišla mi to asi nejslabší část knihy.

Seriál jsem celý neviděla, pouze pár dílů, tudíž jej nemohu s knihou porovnat.
Fanoušci seriálu by knihu určitě měli mít, kdo seriál nezná, tak děj bez problému pochopí i se rychle zorientuje v postavách. Já knihu určitě doporučuji.

HODNOCENÍ - 4* z 5